Misija je otvorena nakon zvaničnog poziva nacionalnih vlasti, navodi se u saopštenju. Misija, koju predvodi ambasador Lamberto Canijer, sastoji se od osnovnog tima od 12 međunarodnih stručnjaka sa sedištem u Tirani i 26 dugoročnih posmatrača, koji ce od 10. aprila biti raspoređeni širom zemlje.
ODIHR ce, takođe, zatražiti 300 kratkoročnih posmatrača, koji bi trebalo da stignu nekoliko dana pre izbornog dana.
U saopštenju se navodi da je cilj misije da se izvrši procena o tome da li se izbori odvijaju u skladu sa obavezama OEBS-a i drugim medjunarodnim obavezama i standardima za demokratske izbore, kao i sa nacionalnim zakonima.
”Posmatrači ce pažljivo pratiti sve aspekte izbora, uključujuci dešavanja pre i posle izbornog dana. Konkretne oblasti fokusa bice implementacija zakonskog okvira, kampanja, uključujuci i društvene mreže, rad izborne administracije na svim nivoima, rešavanje izbornih sporova i medijsko pracenje. Posmatrači ce, takođe, proceniti sprovođenje prethodnih izbornih preporuka ODIHR-a”, navodi se u saopštenju.
Ističe se da sastanci sa predstavnicima državnih organa, političkih partija, civilnog društva, medija i međunarodne zajednice čine sastavni deo posmatranja.
Misija ODIHR-a ce na dan izbora udružiti napore sa delegacijama Parlamentarne skupštine OEBS-a, Parlamentarne skupštine Saveta Evrope i Evropskog parlamenta u posmatranju otvaranja biračkih mesta, glasanja, prebrojavanja glasova i tabelarnog prikaza rezultata.
Navodi se da će preliminarni izveštaj biti objavljen oko dve nedelje pre izbora, a dan nakon izbora preliminarni nalazi i zaključci misije bice predstavljeni na konferenciji za novinare.
Konačan izveštaj sa ocenom celokupnog izbornog procesa i preporukama bice objavljen nekoliko meseci nakon izbora, dodaje se u saopštenju OEBS-a.
Simptom/B92