Brnabić je navela da je Srbija počela sa promenama u toj oblasti 2016. godine i da je uspela da se razvije od zemlje kojoj je poljoprivreda bila najveći potencijal do toga da se danas najbrže razvija IKT sektor.
Prema njenim rečima, taj sektor upošljava 115.000 ljudi, a njhova prosečna neto plata je oko 2.000 evra, dok je pre deset godina iznosila oko 480 evra.
Istakla je da je taj sektor pomaže da se mladi iz dijaspore vrate u Srbiju, dodajući da smo svedočili velikom prilivu IT stručnjaka koji razvijaju svoja rešenja i tako doprinose dodatnoj vrednosti.
Navodeći da se mora razmišljati i etički, kada je reč o veštačkoj inteligenciji, Brnabić je kazala da ta inteligencija može pomoći svima i da učini nešto dobro za svet.
Brnabić je zahvalila učesnicima samita i istakla da je veoma ponosna na to što je reč o najposećenijem događaju koji broji više od 1.000 učesnika iz više od 45 zemalja sa oko 100 govornika koliko će ih biti u naredna dva dana.
Takođe, kazala je da razume da Srbija možda ne može biti lider u inovacijama, ali može biti lider u primeni veštačke inteligencije u raznim sektorima, od obrazovanja, zdravstva, energetike i drugih.
“Veštačka inteligencija može da pomogne u izgradnji boljeg sveta za generacije koje dolaze”, ocenila je Brnabić i istakla da Srbija veruje da tehnologija može pomoći u promeni sveta na bolje.
Samit Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju (GPAI) otvoren je danas u Beogradu u prisustvu predsednika Vlade Srbije Miloša Vučevića.
Samit je u Palati “Srbija” okupio više od 130 delegata i 1.000 stručnjaka iz celog sveta.
Na centralnom ministarskom panelu od 16 časova obratiće se ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović.
Simptom/Euronews