Četvrtak, 11. jun 2026.
potražite Simptom...

Angela Merkel:”Kao građanka, smatram da je dobro to što je Fridrih Merc uradio”

Foto: Bundesregierung/Eckel
Politika Svet 25. septembar 2025. 17:42
Podeli:

BERLIN/BEOGRAD – Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel pohvalila je sadašnjeg šefa vlade Fridriha Merca zbog spoljne politike u prvim mesecima mandata.

“Kao građanka, smatram da je dobro to što je Fridrih Merc uradio”, rekla je u jednoj emisiji Špigela u sredu uveče, i dodala: “Iskreno, olakšanje je što Nemačka ponovo nastupa sa šarmom i glasom u Evropi i svetu.”

Odnosi između Merca i Merkelove godinama su bili narušeni.

Bivša kancelarka Angela Merkel je više puta kritikovala svog naslednika na čelu Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i na kancelarskoj funkciji.

Kao pogrešno je ocenila glasanje demohrišćana o migracionoj politici zajedno sa desničarskom Alternativom za Nemačku (AfD).

Kritički gleda i na vraćanje migranata sa nemačkih granica.

S druge strane, Fridrih Merc je kao kancelar nastupio sa spoljnopolitičkim ciljem da Nemačkoj ponovo obezbedi snažniji glas u Evropi i svetu.

Prva putovanja u Kijev, Pariz ili Vašington, kao i nastupi na samitima, do sada su uglavnom naišli na pozitivne medijske reakcije.

Istovremeno, za Merkelovu nije od velikog značaja to što je i američki predsednik Donald Tramp pohvalio kancelara u svom govoru u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

“Pitanje kako Donald Tramp ocenjuje nemačkog kancelara i njegove prethodnike, za mene, iskreno, nije toliko relevantno”, rekla je ona.

Sada je, prema njenim rečima, važno da Nemačka i Evropa pronađu sopstveni put.

Bivša kancelarka je istakla da Nemačka i SAD još imaju bitne nesuglasice i da će ih biti i ubuduće.

Simptom/B92/dpa

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024