Otpravnik poslova u Ambasadi Srbije u Vašingtonu, Vladimir Marić, u julu je potpisao ugovor sa BGR Gaverment Afers koji će nas koštati 600000 dolara godišnje, ne računajući dodatne troškove. Pomenuta kompanija bila je angažovana prošle godine a efekti njihovog lobiranja za sad su nevidljivi.
To se najbolje vidi na primeru rezolucije o Srebrenici, protiv čijeg je usvajanja BGR trebalo da lobira i za šta su bili plaćeni.
Kako je navedeno u ugovoru, u koji je Nova imala uvid, otpravnik poslova u ambasadi Srbije u Vašingtonu, Vladimir Marić , u julu je potpisao ugovor sa pomenutom lobističkom kućom, da radi u interesu Vlade Srbije.
“BGR će nastaviti da radi do 19.jula 2025. pod uslovima ranije potpisanog ugovora između BGR i Ambasade Srbije u Vašingtonu. Uzuimajući u obzir usluge BGR-a Ambasada Srbije se slaže da plati mesečnu profesionalnu naknadu od 50000dolara, za usluge, počevši od 20.jula 2024. za period trajanja od jedne godine, navedeno je u ugovoru.
A kakve će tačno usluge pružiti ova lobistička kuća koju toliko plaćamo?
Kako je navedeno, BGR će plaćati usluge održavanja odnosa sa vladom i sa javnošću, tako što će omogućiti komunikaciju sa relevantnim zvaničnicima, donosiocima odluka i medijima.
Isti ugovor Srbija je imala i prošle godine.
Budući da je ovo druga godina da Srbija plaća usluge ovoj lobističkoj firmi, postavlja se pitanje da li je ovo dobar potez.
Pitanje smo postavili zameniku predsednika SSP, i nekadašnjem prvom sekretaru za rad sa američkim kongresom, Borku Stefanoviću.
On za Novu kaže da je lobiranje sa strane vlade u Vašingtonu, veoma unosan posao ali da je teško izmeriti konkretan učinak.
“Podnose se kvartalni izveštaji o aktivnostima ali vi nemate mogućnost , recimo, konktretne realizacije lobiranja , na primer sastanak sa predsednikom Bajdenom. Znači takve stvari uvek izostanu i onda se ugovori koje je vlada Srbije sklopila, pretpostavljam, automatski produžavaju. S druge strane , problematično je to što je BGR ugledna firma u Vašingtonu, ali republikanski nastrojena a u SAD su demokrate u administraciji i onda se, naravno, postavlja pitanje, koliko to stvarno može da ima nekog učinka. Inače, mislim da pitanje promovisanja i zaštite naših interesa, mnogo bolje obavljaju ambasade, naročito ako su u ambasadama ljudi konkretno određeni za neke sektore i ako to rade agilno i profesionalno.”
Rezolucija o Srebrenici, neispunjen zadatak
Koliki je učinak kompanije BGR Gaverment Afers po pitanju lobiranja za Srbiju, mogli msmo videti na primeru Rezolucije o Srebrenici. Upravo je to bio jedan od zadataka ove kompanje, međutim, rezultat nije bio onakav kakva je vlast u našoj državi očekivala.
Podsetimo, Rezolucija o genocidu u Srebrenici usvojena je krajem maja, a tada je 11. jul proglašem Međunarodnim danom promišljanja i sećanja na genocid u Srebrenici.
Tim povodom, Borko Stefanović rekao je da je teško uočiti efekat tog lobiranja.
„Ako uzmemo primer lobiranja o pitanju Srebrenice, gde je tu tačan učinak? Šta je rezultat toga? Kada se svede na ono što je konkretno, jako je teško… To je inače kod lobističkih firmi tako”, kazao je on za Novu.
Simptom/Nova