Karijerni diplomata Srećko Đukić ocenjuje da je svetska zajednica došla do opšteg konsenzusa da se mora stvoriti palestinska država.
Đukić za portal “Simptom” ističe da će stvaranje države Palestine, potpuno afirmisane u međunarodnoj zajednici, i koja će se sastojati od dva nepovezana dela – Zapadne obale i Pojasa Gaze, biti plod tvrdih, teških i nadasve dugotrajnih pregovora.
“Ti pregovori će zadirati i u teritorijalne komponente i pitanje grada Jerusalima, ali ono što je ključno i vidljivo, to je da iz ovog rata isplivava palestinska država kao nešto nesporno, što se mora stvoriti kao dugoročni faktor stabilnosti i bezbednosti tog dela sveta”, napominje Đukić.
On kaže da se danas jasnije o tome govori “nego bilo kada ranije”, da je broj zemalja koje priznaju Palestinu veliki i da svakim danom raste.
“Trenutno je Palestinu, posle priznanja Španije, Irske, Norveške i Slovenije, priznalo oko 150 država. Čak je i Francuska u fazi razmatranja da u određenom momentu prizna Palestinu. Prosto, pokret za priznanje arapske palestinske države je nezaustavljiv i jasan i traži se modus kada bi to moglo da se izvede. Ipak to nije moguće dok traje rat”, navodi Đukić koji je mišljenja da u svetu sazreva uverenje, pre svega kada su u pitanju zapadne zemlje predvođene SAD, ali i arapski svet, “a rekao bih i onaj najradikalniji deo koji je podržavao Hamas”, da rat mora da se zaustavi u narednim mesecima.
Kaže i da se mora okrenuti građenju mira u tom regionu i da je proces, iako i dalje na početku, otvoren.
“Bitno je i da su sve relevantne snage uključene u bliskoistočni proces postigle saglasnost da se u narednim mesecima mora težiti miru i konstituisati mirovni proces. Tu je Zapad, arapski svet, Kina, Iran… Momentum je vrlo povoljan za tako nešto”, zaključuje Đukić uz napomenu da je svakako “najtvrđi orah Izrael i njegov premijer Benjamin Netanjahu”, imajući u vidu njegove ciljeve u ratu u Pojasu Gaze, ali da to, kako kaže, ostaje poseban zadatak SAD, da drži Izrael pod kontrolom.
Simptom/M. M.