Milijarder, tehnološki preduzetnik, ima reputaciju slobodnog deljenja mišljenja o političkim procesima drugih zemalja na svojoj platformi društvenih medija.
Vlasnik kompanije X, Elon Musk juče je napao nedavno odobrenu Evropsku komisiju, nazvavši to telo „nedemokratskim“, što je poslednja u nizu njegovih javnih kritika institucija Evropske unije i kreiranja politike.
„Parlament EU treba da glasa direktno o pitanjima, a ne da prepušta ovlašćenja komisiji EU“, objavio je Mask, bliski savetnik novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa,
na društvenim mrežama, nakon što su članovi Evropskog parlamenta dali zeleno svetlo novoj Komisiji kohorta.
Ali parlament ima priliku da direktno glasa o evropskim komesarima. Zajedno sa predstavnicima nacionalnih vlada u Savetu EU, članovi parlamenta takođe odlučuju o tome kako će se oblikovati zakoni EU u većini oblasti politike.
Parlament je odobrio set od 26 komesara, sa 370 poslanika koji su glasali za, 282 su glasala protiv i 36 je bilo uzdržano. Njihova potvrda označila je kraj višemesečnog procesa tranzicije, koji je počeo evropskim izborima u junu i doživeo je nedeljne političke sukobe između levičarskih i desničarskih grupa u bloku.
Komesare — po jednog iz svake zemlje EU — imenuju šefovi svake nacionalne vlade. Predsednica Komisije, u ovom slučaju Ursula fon der Lajen, zatim dodeljuje portfelje politike svakom od nominovanih.
Izbore zatim ispituju poslanici EP, a o njima glasaju pojedinačno političke grupe parlamenta, čiji predstavnici mogu da odobre ili odbiju svakog od kandidata. Zatim o kohorti ponovo glasa 720 poslanika tokom plenarne sednice u Strazburu.
Tehnološki preduzetnik milijarder ima pravo da slobodno deli svoja mišljenja o političkim procesima u drugim zemljama na svojoj platformi za društvene medije, X.
U oktobru se Musk sukobio na mreži sa odlazećom potpredsednicom Evropske komisije Verom Jourovom, nazvavši je „oličenjem banalnog, birokratskog zla“ nakon što ga je nazvala „promotorom zla“ usred tekućih regulatornih borbi u vezi sa njegovom tehnološkom platformom.
Baš ovog ponedeljka, Musk je naciljao laburističku vladu Ujedinjenog Kraljevstva, nazvavši je „tiranskom policijskom državom“ i podelivši peticiju kojom se poziva na hitne opšte izbore. U julu je premijer Keir Starmer izabran ubedljivo.
Maskovo političko angažovanje ovog leta je eksponencijalno skočilo kada je dao podršku Trampovoj kandidaturi za predsednika SAD i uložio milione dolara u finansiranje Trampove kampanje.
Simptom/Politico