Zaštitnik građana Zoran Pašalić uputio je resornom ministarstvu predlog izmena zakona radi suočavanja sa sve češćim slučajevima neprihvatljivog ponašanja u školama, koji često eskaliraju u nasilje. U cilju efikasnog rešavanja problema, predlaže se skraćenje disciplinskog postupka za učenike koji prekrše pravila, uz uvođenje društveno-korisnog rada kao alternativne mere.
– Deca imaju prava, ali i obaveze prema kojima moraju da se ponašaju u školama – izjavio je ombudsman Zoran Pašalić
– Predložili smo ove izmene kako bismo osigurali izvesnost kažnjavanja bez suvišne administracije.
Pašalić je naglasio da je ključno uspostaviti jasne granice učenicima zbog epidemije neprimerenog ponašanja u školama, koja dovodi do gubitka poverenja u obrazovne ustanove.
– Gubi se poverenje i u osnovne i srednje škole. Zaštitnik građana je zato uputio resornom ministarstvu predlog izmena zakona, sa ciljem da se do početka sledeće školske godine spreči neprimereno nasilje i ponašanje – ističe Pašalić.
Prema njegovim rečima, uvođenjem društveno-korisnog rada želi se postići dualni cilj edukacije i vaspitavanja učenika, umesto samo kažnjavanja. “Društveno-korisni rad će se sprovoditi sa ciljem edukacije i vaspitavanja učenika”, dodao je Pašalić. “Na primer, učenik koji prekrši pravila može biti uključen u pomoć drugim učenicima tokom nastave i drugih obrazovnih aktivnosti.”
Ombudsman je takođe istakao važnost uloge direktora škole, razrednog starešine i školskog psihologa u proceni potrebe za društveno-korisnim radom kao dodatnom merom pored disciplinskog postupka.
– Na primer, ako je neko počinio disciplinski prekršaj u prvom razredu srednje ili osnovne škole, postupak se može voditi dok učenik ne završi osnovnu, odnosno srednju školu – zaključio je Pašalić.
Očekuje se da će predlozi izmene zakona proći kroz dalje razmatranje u resornom ministarstvu kako bi se usvojili do početka naredne školske godine.
Telegraf