Na sebi svojstven i specifičan način on je tako odgovorio na prve reakcije ne samo “Iks javnosti” već i šire javnosti u Srbiji, koja je većinski i u znatnoj meri protiv projekta Jadar za iskopavanje litijuma i otvaranja rudnika Rio Tinta u okolini Loznice, posledično ogorčene zbog Memoranduma potpisanog u Beogradu između Srbije, EU i Nemačke o razumevanju u pogledu održivih, kritičnih mineralnih sirovina.
Gajić je u izjavi za portal “Simptom” precizirao da je u kontekstu otpora Rio Tintu potrebno imati odmerene i argumentovane korake te kao zainteresovana javnost stati iza dokumenta koji bi bio plod rada naših cenjenih stručnjaka iz oblasti zaštite životne sredine, akademika, profesora itd. Neki oblik, kako je naglasio, “Srpskog memoranduma”.
Takođe, usprotivio se ideji Stranke slobode i pravde koju je juče objavila Marinika Tepić za vanrednim izborima jer je, kaže, to apsolutno kontraproduktivno za budući otpor kopanju litijuma.
“Meni se čini da bi otpor morao da stane iza nekog dokumenta koji bi sačinili eksperti. Nekoliko srpskih akademika i profesora sa Beogradskog univerziteta koji javno istupaju bi mogli da sačine taj dokument sa kojim bi se izašlo pred domaću i svetsku javnost. Mislim da bismo mogli da dobijemo i međunarodnu podršku”, napomenuo je Gajić.
On je dodao kako mu se čini da je Memorandumom “Nemačka ponovo napala Srbiju”.
“Ovo je kao objava rata našoj životnoj sredini, zemlji, vodi i vazduhu, a koja ima i ustavnu zaštitu”, smatra Gajić.
Dalje objašnjavajući tzv. “Srpski Memorandum” protiv kopanja litijuma, on je rekao da bi trebalo izaći sa argumentima “zašto smo protiv”, uz preglede “dosadašnjih uspeha Rio Tinta” u uništavanju životne sredine gde god su kopali… iza kojeg će biti narod i građani Srbije koji vole svoju zemlju i “koji ne žele da potencijalno budemo generacija najgorih Srba u istoriji”.
“Opozicione stranke treba da stanu u pozadinu, da podupiru i pomažu one narodne vođe sa terena, ne da vode, jer je vlastima najlakši protivnik opozicija. Ovo pitanje je iznad stranaka, iznad je i ove današnje Srbije. Na strani naroda je ljubav prema Srbiji, a ljubav prema otadžbini je kao atomska bomba”, glasio je deo objave Gajića na Iksu.
Povodom zahteva Marinike Tepić ispred SSP-a da se ponovo izađe na vanredne izbore zbog potpisanog Memoranduma jer je, kako je naglasila, SNS prevarila svoje birače pošto temu litijuma nije kandidovala u izbornoj kampanji, Gajić je naveo da je Narodna stranka izričito protiv toga.
“Nema izjašnjavanja u vezi sa kapitulacijom Srbije. Oko toga se ne glasa”, objavio je on na Iksu da bi kasnije za naš portal rekao:
“Zahtev da se održe vanredni izbori zbog Rio Tinta ravan je pokušaju samoubistva otpora kopanju litijuma u Srbiji.”
Prethodnih dana Gajić je iznosio svoje negativno mišljenje i o daljem evropskom putu Srbije, pitajući se “koliko miliona žrtava Srbi treba da podnesu da bi ukapirali da je Nemačka neprijatelj Srbije? Oduvek, uvek i zauvek!”.
On je naveo i da “kad čujete one argumente kako oni ovde investiraju ili dele humanitarnu pomoć, vreme je da odete na tavan po tandžaru”.
“Srbija nikada neće biti primljena u EU, niti je EU koju vodi Nemačka to ikada bila namera. Ne vredi ni da damo KiM i litijum. Suviše dugo smo u kolektivnoj zabludi. Kretanje ka ovakvoj EU, ispostaviće se, najgora je moguća odluka Srbije. Cela politika EU prema Srbiji svela se na dve stvari. Da mi konvalidiramo svojom voljom otimanje KiM i da obezbedimo kopanje litijuma u Srbiji. Demokratija, ljudska prava, vladavina prava… i ostale vrednosti, to je sve zajedno, što bi rekao Basara, ‘običan proser'”, napisao je u jednoj od objava predsednik NS.
Simptom/M. M.