Ponedeljak, 20. januar 2025.
Simptom... jer to tražite!

Gledanje u telefon pre spavanja i da li da zaboravimo na štetnost plavog svetla?

Foto: foto Pixabay
Kultura/Zabava 5. jun 2024. 17:57
Podeli:

LONDON – Gledanje u ekran mobilnog telefona pre spavanja ne otežava nam da zaspimo, pokazali su rezultati istraživanja objavljenog u naučnom časopisu “Sleep Medicine Reviews”.

“Ne postoje dokazi u 11 istraživanja sprovedenih širom sveta da svetlost ekrana sat vremena pre spavanja otežava da zaspimo”, rekao je klinički psiholog i koautor istraživanja Majkl Gradisar, napominjući da su tvrdnje o štetnosti svetlosti ekrana na san precenjene, prenosi Tajms.

Gradiser je dodao da je jedini način na koji telefoni mogu da utiču na san taj što ljudi ostanu duže budni jer su zaokupljeni telefonom, a ne zbog svetlosti.


Da li nova studija menja tu teoriju?
Studije na životinjama uvek treba uzimati sa rezervom, jer se često ne prenose direktno na ljudsko ponašanje. I postoje dodatna upozorenja za ovaj konkretni rad, kaže dr Keti Goldštajn, specijalista za spavanje u Mičigenskoj medicini. Istraživači su posebno posmatrali čunjeve u očima životinja, koji detektuju boju, umesto melanopsina, koji oseća svetlost i koji je centralni za pitanje lučenja melatonina.

Takođe su održavali prigušene nivoe svetlosti, bez obzira na boju, što možda neće odražavati jaka svetla elektronike.

Iako se miševi često koriste u istraživanju spavanja, Goldstein primećuje da pošto su glodari noćni , oni mogu drugačije reagovati na svetlost nego ljudi. Uzeti zajedno, Goldstein kaže da ovi uslovi znače da se rezultati studije primenjuju samo na veoma uzak skup okolnosti i metrika. „Da bi se ovo ekstrapoliralo na reči „plavo svetlo noću nije loše za vas“ je malo proširenje“, kaže Goldstein.

Ali to ne znači da je plavo svetlo zlo. „Plavo svetlo je postalo gluten sveta spavanja“, kaže Goldštajn kroz smeh. Drugim rečima, iako to može biti potencijalni okidač za zdravstvene probleme, njegov uticaj je prekoračen.

„Stavili smo kolica tako daleko ispred konja“ sa plavim svetlom, slaže se Džejms Vajat, koji rukovodi istraživanjem poremećaja spavanja i budnog sna u Medicinskom centru Univerziteta Raš. Po Vajatovom mišljenju, preporuke oko ograničavanja plave svetlosti daleko su nadmašile nauku oko njenih efekata. Postoji validna naučna osnova za ideju da plavo svetlo prekida san, pošto istraživanja dosledno pokazuju da svetlost bilo koje vrste potiskuje melatonin, a plava svetlost može to učiniti u posebno ekstremnom stepenu. Ali Vajat kaže da većina istraživanja na ljudima u ovoj oblasti nije reprezentativna za način na koji je prosečna osoba izložena plavoj svetlosti. Odnosno, većina eksperimentalnih uslova ne odgovara danu prosečne osobe, a čak i tada često rezultiraju samo malim promenama u snu.

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024