U istraživanju se navodi da 72,2% Srba i 63,6% Albanaca veruje da je govor mržnje u medijima značajan faktor koji doprinosi sukobima.
Jednostrani narativi političkih elita sa obe strane dodatno doprinose tenzijama, smatra 79,3% Srba i 60,9% Albanaca, navodi se u istraživanju “Indeks poverenja”, sprovedenog u periodu od 29. marta do 16. aprila ove godine na uzorku od 500 građana širom Kosova i Metohije.
Iz NVO “CASA” navode da istraživanje pruža detaljan uvid u trenutnu situaciju međuetničkih odnosa i ključne faktore koje na njih utiču.
Kada je reč o ekonomskoj saradnji, postoji visoka saglasnost među ispitanicima da ona igra ključnu ulogu u procesu pomirenja, dok se 69,2% Srba i 64,3% Albanaca slaže da je važno postići pomirenje kako bi buduće generacije živele bolje na ovim prostorima.
Studija “Indeks poverenja” je pokazala nizak nivo poverenja između etničkih zajednica na KiM, što ukazuje na duboke izazove u međuetničkim odnosima.
Velika većina ispitanika ističe zastoj u pregovorima kao ključni faktor koji doprinosi rastu etničkih tenzija.
Posebno je zabrinjavajuće da srpska zajednica pokazuje visok stepen nepoverenja prema glavnim akterima dijaloga, uključujući i Evropsku uniju. Ipak, uprkos lošim rezultatima, kod obe zajednice postoji svest da je važno nastaviti rad na unapređenju odnosa i izgradnji stabilnog okruženja.
Simptom/RTS/Andrija Igić