BEOGRAD, 3. juna – Imali smo rasprave oko toga da li ići u bojkot ili ne u okviru opozicije koje su trajale čitavo vreme predizborne kampanje, što se pokazalo kao štetno, a i ovi izbori otkrivaju da argument kako opozicija “ne može ništa pod ovakvim izbornim uslovima” naprosto ne stoji, ocenio je politikolog Aleksandar Ivković.
Ivković za portal “Simptom” navodi da su, primera radi, u Nišu, da nije bilo bojkota (SSP bojkotovao), a sigurno je, kaže, u pitanju barem 2% onih koji bi izašli na izbore, ti “bojkot glasovi” mogli opoziciji omogućiti “nespornu većinu”.
“Tako da je ovo dokaz da bojkot nije rešenje”, ocenjuje on.
Istovremeno, ustvrđuje da je i strana tj. deo opozicije koji je govorio da izborni uslovi neće biti značajno poboljšani, zagovarajući sam bojkot, bio u pravu jer, kako kaže, “oni i nisu značajno poboljšani”.
“Međutim, strana koja je zagovarala izlazak na izbore je bila možda još više u pravu da se bojkotom ništa ne postiže. Bojkot zaista ništa ne bi proizveo, a vlast bi eventualno obećala Evropskoj uniji da će se uslovi poboljšati i da će biti unapređeni i to je sve”, smatra.
Po njemu, ne bi bilo dileme da bi za opoziciju bio “osvojen” Stari grad, Savski venac, Vračar, Novi Beograd i još neke beogradske opštine da je cela opozicija učestvovala i izašla, ali “ne i grad Beograd”.
“Zagovarači bojkota su rekli da se Beograd ne može dobiti u ovim uslovima i verovatno i da su svi učestvovali, BG ne bi bio “osvojen””, ističe Ivković.
Na pitanje šta očekuje u nekom predstojećem periodu kada su u pitanju unustrašnjeopoziciona trvenja i sukobi na tzv. “bojkot dilemi”, misljenja je da će opozicija teško uspeti da nadvlada i okonča “trenutni sukob koji tinja oko toga izaći na izbore ili ne jer nijedna strana neće priznati da je pogrešila”.
“Taj sukob će još neko vreme tinjati u javnosti, a posle nekog vremena, opozicija će morati da sarađuje, što uključuje i pokret “Kreni-Promeni” Sava Manojlovića sa zavidnim rezultatom u glavnom gradu, te stoga cilj opozicije u narednom periodu mora da bude ukrupnjavanje po uzoru na vlast. SNS stalno pridodaje nove partnere i tako čuva procenat osvojenih glasova”, kaže Ivković i dodaje da opozicija s jedne strane mora da se ujedini, a sa druge, odustane od bojkota.
Osvrćući se na dobar rezultat dr Dragana Milića u Nišu, Ivković navodi da je Milić “vrlo izvesno, uzeo neke glasače SNS-a”.
“On je ušao u to biračko telo. Takav jedan akter kad postoji, onda je smisleno razmišljati i o neukrupnjavanju svih u jednu kolonu; prosto takav jedan subjekt može da privlači birače vlasti, a i da postoje drugi koji će se postarati da svi iz opozicije izađu i glasaju za njih. Zavisno od okolnosti, opozicija će morati da se postara da pronađe adekvatan mobilizatorski potencijal”, zaključuje Ivković.
Simptom