Upad je usledio nakon nedelja teških udaraca protiv Hezbolaha — uključujući vazdušni napad u kojem je ubijen njegov dugogodišnji vođa Hasan Nasralah — i nastoji da pojača pritisak na grupu, koja je počela da ispaljuje rakete na severni Izrael nakon početka rata u Gazi . Poslednji put kada su Izrael i Hezbolah učestvovali u kopnenoj borbi bio je jednomesečni rat 2006. godine.
Izraelska vojska je u kratkom saopštenju navela da je započela „ograničene, lokalizovane i ciljane kopnene napade“ na ciljeve Hezbolaha u južnom Libanu
„Ove mete se nalaze u selima blizu granice i predstavljaju neposrednu pretnju izraelskim zajednicama na severu Izraela“, navodi se u saopštenju.
Nije bilo reči o tome koliko će operacija trajati, ali vojska je saopštila da su vojnici poslednjih meseci trenirali i pripremali se za misiju. Izrael je rekao da će nastaviti da udara na ovu grupu dok ne bude bezbedno da se raseljeni Izraelci iz pograničnih zajednica vrate svojim domovima.
Uoči izraelskog saopštenja, zvaničnici Sjedinjenih Država rekli su da je Izrael pokrenuo male kopnene napade unutar Libana, a Izrael je tri male pogranične zajednice proglasio „zatvorenom vojnom zonom“, ograničavajući pristup samo vojnom osoblju.
Izrael ulazi u rizičnu fazu borbi
Izrael je ohrabren svojim nedavnim dostignućima na bojnom polju protiv Hezbolaha i čini se da namerava da zada nokaut udarac svom najvećem neprijatelju. Ali kopnena operacija označava novu i potencijalno rizičnu fazu borbe. Takođe preti da izazove dalje pustošenje u Libanu, gde je stotine ubijeno u nedavnim izraelskim napadima, a stotine hiljada je raseljeno.
Hezbolah je dobro obučena milicija za koju se veruje da ima desetine hiljada boraca i arsenal od 150.000 raketa i projektila. Poslednja runda borbe 2006. godine završena je “pat pozicijom”.
Simptom/AP