Stručnjaci ističu da uzrok toplotnih talasa, na globalnom, ali i na lokalnom nivou, leži u klimatskim promenama.
“Razlog zašto živimo u vremenu globalnog zagrevanja su ljudi, zato što svake godine dodaju veće količine ugljen dioksida u atmosferu nego što su dodavali prethodne i to rade već 150 godina. Danas u atmosferi imamo 50 posto više ugljen dioksida nego što je pre bilo”, kaže za Euronews Srbija klimatolog Vladimir Đurđević.
Kako funkcioniše efekat staklene bašte
Ugljen-dioksid čini manje od jednog procenta ukupne atmosfere naše planete, međutim, to je bez sumnje gas o kome se danas najviše priča i eliminisanje njegovih emisija do sredine 21. veka nalazi se u planovima najvećih država sveta.
Kao jedan od gasova sa efektom staklene bašte, on apsorbuje jedan deo zračenja Zemlje, koje potom emituje jednako u svim pravcima.
Što je više ovih gasova u atmosferi, to je Zemljinom zračenju teže da napusti planetu, pa i planeta postaje sve toplija. Pojačavanje ovog efekta usled ljudskih aktivnosti dovodi do energetskog disbalansa u klimatskom sistemu, što u konačnom vodi globalnom zagrevanju, odnosno procesu porasta prosečne temperature Zemlje.
Tropske noći u prestonici
Tokom jula vrelo je bilo i tokom noći, naročito u urbanim sredinama. Na Vračaru je zabeležena 21. tropska noć kada se temperatura nije spuštala ispod 20 stepeni. Na periferiji grada u Batajnici nešto manje tropskih noći – 16. Razlog su ostrva toplote.
Simptom/Euronews