Kao deo „ratnog“ stava, birokratama u ministarstvima spoljnih poslova i trgovine je naređeno da otkažu planove za odmor i da mobilne telefone drže uključene danonoćno, kažu izvori. Odeljenja koja pokrivaju SAD takođe su pojačana, uključujući zvaničnike koji su radili na odgovoru Kine na Trampov prvi mandat, rekli su oni.
Borbeni pristup svih vlada nakon Trampovog „dana oslobođenja“ označio je težak zaokret za Peking, koji je pokušao da izbegne spiralni trgovinski rat.
Mesecima su kineske diplomate pokušavale da uspostave kanal komunikacije na visokom nivou sa Trampovom administracijom kako bi odbranile ono što je kineska vlada opisala u državnim medijskim kampanjama kao trgovinski odnos „koja svi dobijaju“.
Optimistični kineski posmatrači su čak polagali nadu u veliku pogodbu sa Trampom oko trgovine, TikToka – a možda čak i Tajvana
Ovaj prikaz o tome kako je Kina prešla sa traženja sporazuma na odmazdu carinama i pretnjom sveopštim prkosom zasnovan je na intervjuima sa više od deset ljudi, uključujući zvaničnike američke i kineske vlade, kao i druge diplomate i naučnike koji su informisani o bilateralnim razmenama.
Četiri od njih su takođe opisali kako su pekinške diplomate angažovale druge vlade na meti Trampovih tarifa, uključujući slanje pisama u kojima traže saradnju u nekoliko zemalja. Kontaktirani su i dugogodišnji saveznici SAD u Evropi, Japanu i Južnoj Koreji, rekle su dve osobe.
Većina ljudi govorila je pod uslovom anonimnosti kako bi opisali poverljive vladine rasprave.
Simptom/Rojters