Petak, 13. jun 2025.
Simptom... jer to tražite!

Koliko poslodavaca nagrađuje zaposlene? Ko dobija 13. platu, a ko simbolične poklone

Foto: video screenshot
Ekonomija Srbija 24. decembar 2024. 14:01
Podeli:

Bliži se kraj godine, svode se računi, pa zaposleni u nekim kompanijama očekuju bonus ili 13. platu. Postavlja se pitanje koji poslodavci su u mogućnosti da tako nagrade svoje zaposlene.  To su uglavnom one kompanije koje na kraju godine imaju iskazanu poslovnu dobit i značajnije poslovne prihode.

Upućeni kažu da isplata 13. plate i bonusa ne zavisi toliko od delatnosti kompanije, nego od toga da li kompanija stabilno prihoduje na tržištu Srbije ili da li ima stabilne prihode od izvoza.
Podaci o tome koliko kompanija isplaćuje 13. platu variraju u poslednjih pet godina, ali taj procenat se kreće od 12 do 15.

Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku kaže za Euronews Srbija da one kompanije koje zavise isključivo od domaćeg tržišta, posebno u poslednje tri godine kada je inflacija bila visoka, uglavnom nisu isplaćivale 13. plate ili su davale simbolične nagrade u vidu poklona.

On je napomenuo da imućnije, ali i male i srednje kompanije u Srbiji koje su u stanju da isplate 13. platu već 20 godina traže neke dodatne beneficije i da se oslobode poreskih izdvajanja do određenog limita, s obzirom na to da moraju da izdvoje pune poreze i doprinose na tu isplatu.

“To je na prosečnu platu nekih 61 odsto. Znači, na svakih 100 dinara isplaćenih zaposlenom, 61 ste morali da date državi. I kada pogledamo praksu zemalja Evropske unije, mi ćemo videti da je ta 13. plata do nekog nivoa zapravo potpuno oslobođena poreza. U nekim zemljama Evropske unije između 1.800 i čak 3.000 evra isplaćenih kroz 13. zaradu se uopšte ne oporezuje”, rekao je Rajić.

On dodaje da je to razlog zašto se u Srbiji mnogi odluče da nagrade zaposlene simbolično, kao što je poklon za decu ili zaposlene ili na simbolične jednokratne povišice plate u decembru od pet do 10 odsto.

Kojim poslodavcima ostane za isplatu 13. plate?

U ovom trenutku je Srbija, kaže Rajić, u nešto malo boljoj situaciji nego što su Severna Makedonija ili Bosna i Hercegovina, a opet iza zemalja koje su trenutno u EU.

Simptom/Euronews Srbija

 

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024