Nedelja, 08. decembar 2024.
Simptom... jer to tražite!

L’Observatoire des Inégalités: Nejednakosti u francuskom društvu

Foto: Milica Paunović
Ekonomija Svet 2. novembar 2024. 10:33
Podeli:

PARIZ – Studija iz 2024. godine, zasnovana na podacima za 2022. iz Insee-a, Nacionalnog instituta za statistiku i ekonomske studije, pokazuje da polovina zaposlenih u Francuskoj koji rade puno radno vreme u privatnom sektoru zarađuje manje od 2.295 dolara (2.092 evra).

Četvrtina u Francuskoj zarađuje manje od 1.832 dolara (1.670 evra), a gotovo četvrtina više od 3.291 dolara (3.000 evra). Najplaćenijih 10% zaposlenih zarađuje 4.575 dolara (4.170 evra). Da bi neko bio zaista bogat u Francuskoj, a to je 1%, mora da zarađuje najmanje 11.000 dolara (10.000 evra) mesečno. Iznad tog iznosa, podaci nisu dostupni.

Ovi podaci uzimaju u obzir samo prihode, ne i rashode, koji se drastično menjaju u zavisnosti od obaveza i mogućih razlika u standardu života. Takođe, ne uzimaju u obzir godine starosti, što bi prirodno uticalo na rezultate u zavisnosti od toga gde se neko nalazi u radnom veku. Studija se zasniva na privatnom sektoru, koji ima niže plate od javnog, jer su pojedinci u javnom sektoru u Francuskoj obično „kvalifikovaniji“.

Troškovi života u Parizu variraju u zavisnosti od cene stanovanja u svakom arondismanu. Pojedinac može da očekuje prosečne mesečne troškove od oko 1.200 dolara (1.091 evro) bez stanarine

Prosečni trošak života u Parizu je oko 25% niži nego u Njujorku, a cene stanarina su za oko 60% niže. Stanarina za jednosoban stan u centru Pariza prosečno iznosi 1.418 dolara (1.304 evra) mesečno. Van centra iznosila bi oko 1.000 dolara.

Samo 10% Francuza je iznad dve prosečne plate

Prema izveštaju iz 2022. o tome šta znači biti bogat u Francuskoj, osoba se smatra bogatom ako zarađuje dvostruko više od proseka u državi. I to iz bilo kojeg izvora prihoda, posle poreza. Kada se proračuna to je 4.256 dolara (3.880 evra). Samo 10% Francuza zarađuje taj iznos.

L’Observatoire des Inégalités ima alat za procenu primanja gde možete uneti svoju neto mesečnu platu i saznati gde se nalazite u odnosu na ostatak stanovništva Francuske. Ovaj alat je korišćen više od tri miliona puta i zasnovan je na podacima Insee-a iz 2022. godine.

Drugi pokazatelji francuskog „bogatstva“

Prethodna istraživanja u Francuskoj o tome šta znači biti bogat pronašla su i druge pokazatelje osim plate. Istraživanja ukazuju da posedovanje 60 kvadratnih metara stambenog prostora sugeriše da se dobro živi. Kao i posedovanje luksuznog automobila, pomoći u kući ili finansijskih sredstava za odmore.

Studija je takođe uzela u obzir sigurnost zaposlenja, navodeći da je neko „bogatiji“ ako ima sigurnost posla i kontrolu nad radnim vremenom. Isto tako, sigurniji su u društvu ako imaju pristup obrazovanju i široku mrežu prijatelja i rođaka, naglašavajući ideju „la richesse appelle la richesse“ odnosno, bogatstvo privlači bogatstvo.

Novac donosi sreću, ali samo do 2.300 dolara

Istraživanja iste organizacije pokazuju da, iako novac očigledno pomaže u životu, ljudi ne postaju srećniji što više novca imaju. Prijavljena sreća raste sa prihodom, počevši od najsiromašnijih 5% Francuza koji zarađuju 873 dolara (800 evra) do onih koji zarađuju 2.300 dolara mesečno (2.100 evra).

Međutim, od tog iznosa, oni sa višim primanjima nisu prijavljivali rast sreće, čak ni među onima sa najvišim primanjima – među 1% najbogatijih – koja se kreću od 7.100 dolara (6.500 evra) mesečno.

Stoga se ponavlja zaključak da velika količina novca ne može kupiti više sreće.

Simptom/Forbes

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024