Sreda, 19. mart 2025.
Simptom... jer to tražite!

Mandić: Srbi zadovoljni popisom, sa braćom Crnogorcima da radimo za dobrobit Crne Gore

Foto: printscreen
Društvo Region 21. oktobar 2024. 22:22
Podeli:

BEOGRAD – Predsednik crnogorske skupštine Andrija Mandić poručio je večeras da je u Crnoj Gori potrebno da se zajednički objedine potencijali svih nacionalnih i jezičkih grupa te države kako bi crnogorsko društvo napredovalo i prosperiralo na dobrobit svih njenih građana.

Mandić je za televiziju Happy dodao da je srpski narod u Crnoj Gori zadovoljan rezultatima popisa stanovništva nedavno objavljenim.

“Dolazi vreme da se prevaziđu sukobi koji su postojali odranije u jednom normalnom i civilizovanom odnosu, da se prevaziđu nepravde, i da naša glavna tema bude to da možemo zajedno da radimo i gradimo. Moramo da budemo pametni i složni i promovišemo politiku pomirenja i da zajedno sa našim rođacima Crnogorcima – podsećam da u Crnoj Gori ta linija podele ide kroz porodicu – radimo na drugačijem sadržaju i odnosu. Želimo snažnu poruku mira i pomirenja u Crnoj Gori”, istakao je Mandić u beogradskom studiju Happy televizije, gde je podrobnije govorio nakon dobijenih rezultata popisa crnogorskog stanovništva 2023.

 


Po dobijenim podacima, 41,1% stanovnika se izjašnjava kao Crnogorci, a 32,9% kao Srbi, što označava porast broja Srba u odnosu na prošli popis iz 2011. za 4,2%. Za Mandića, podaci su realistični i relevantni.

“Možemo da konstatujemo činjenicu da je srpski narod u nezavisnoj Crnoj Gori pretrajao i povećao svoj broj u odnosu čak i na popis iz 2003, u vreme zajedničke države sa Srbijom i ovaj rezultat je još bolji nego tada. Podsećam da je 1991. popisano bilo samo 9% Srba. Međutim, nekada Crnogorstvo nije bilo suprotstavljeno Srpstvu i onaj ko se izjašnjavao kao Crnogorac nije značilo da nije i Srbin. Ali, od neke 1997. godine i naročito posle referenduma o nezavisnosti Crne Gore 2006. te dve kategorije su direktno suprotstavljene. Na delu je bio projekat asimilacije Srba”, istakao je Mandić i potencirao da je srpski narod zadovoljan popisom.

 

“Sačuvali smo naš opstanak u Crnoj Gori pored svih pritisaka i pored vešto postavljene kampanje za asimilaciju srpskog naroda”, zaključio je Mandić.

Inače, dominantan jezik Crne Gore je srpski kojim govori 43,18% stanovnika, na drugom mestu je crnogorski kojim se služi 34,52% građana.

Simptom/M. M.

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024