Sreda, 23. april 2025.
Simptom... jer to tražite!

Mark Rute: Severnokorejske trupe u Evropi označavaju prekretnicu

Foto: instagram video
Politika Svet 6. novembar 2024. 10:25
Podeli:

“Prošle nedelje, delegacija južnokorejskih šefova obaveštajnih službi i odbrane obavestila je 32 saveznika u NATO-u i naše indo-pacifičke partnere o razmeštanju hiljada severnokorejskih vojnika u ruskoj oblasti Kursk, sa namerom da učestvuju u agresorskom ratu protiv Ukrajine, izjavio je Mark Rute, generalni sekretar NATO-a.

 

“Ovo je prvi put u jednom veku da je Rusija pozvala strane trupe u zemlju”, rekao je Rute.

I ovo bi trebalo svima nama da bude značajno…

“Da li smo na ivici nečega mnogo mračnijeg od razaranja koje je već zadesilo narod Ukrajine? Niz neuspeha predsednika Vladimira Putina od početka ovog besmislenog rata samo je učinila da se Rusija više oslanja na svoje autoritarne prijatelje u Aziji: Kinu, Iran i Severnu Koreju.

Iako je ruski rat protiv Ukrajine stvorio ogromne zavisnosti, Putinova oholost nastavlja da oblikuje njegovo donošenje odluka. On se oslanja na Kinu da podrži rusku ekonomiju i pristup tehnologijama dvostruke namene kako bi održao svoje ratne napore. On se oslanja na Iran zbog smrtonosnih dronova i projektila koji su ubili i osakatili toliko Ukrajinaca. A on zavisi od Severne Koreje za milione metaka municije, balističkih projektila, a sada i trupa.

Sve su to znaci rastućeg očaja…

“Na svim frontovima, Putin ne uspeva da postigne svoje strateške ciljeve kroz ovaj nezakonit i neprocenjiv agresorski rat. Dok mi tražimo pravedan i trajan kraj sukoba, on ga samo produžava i širi.

Ovo dolazi po neverovatnoj ceni. Procenjuje se da Rusija trpi oko 1.200 žrtava dnevno — više od 600.000 od februara 2022. I nesposoban da se suoči sa političkim troškovima masovnog regrutacije, Putin je sada odlučio da regrutuje i vojnike iz Severne Koreje.

Ovo opasno širenje sukoba eskalira rat i pokazuje da naša bezbednost nije regionalna, već globalna

Putin sigurno ne dobija ovu podršku besplatno. Ruski predsednik zauzvrat podržava režim Kim Džong Una bez novca, obezbeđujući Pjongjangu vojnu tehnologiju koju će njegov diktator koristiti da preti susedima, povećavajući nestabilnost Korejskog poluostrva.

Štaviše, Severnokorejci, koji nisu ratovali više od 70 godina, sada će steći dragoceno iskustvo na bojnom polju i uvid u savremeni sukob. Samo prošle nedelje, ova zemlja je izvela svoj test interkontinentalne balističke rakete najdužeg dometa — svoju prvu u godinu dana — u još jednom kršenju više rezolucija Saveta bezbednosti UN.

Vladimir Putin podržava režim Kim Džong Una bez novca, obezbeđujući Pjongjangu vojnu tehnologiju koju će njegov diktator koristiti da preti susedima, povećavajući nestabilnost Korejskog poluostrva

Ovo produbljivanje vojnih i ekonomskih veza između bezobzirne Rusije i osnažene Severne Koreje ne ugrožavaju samo evroatlantsku i indo-pacifičku bezbednost, već su duboko opasne po globalnu bezbednost.

Kina ovde snosi posebnu odgovornost, da iskoristi svoj uticaj u Pjongjangu i Moskvi kako bi osigurala da obustave ove akcije. Peking ne može da se pretvara da promoviše mir dok zatvara oči pred sve većom agresijom.”

Od početka pune ruske invazije, NATO saveznici su Ukrajini pružili više od 99 odsto ukupne vojne podrške. I mi smo na pravom putu da ispunimo finansijsku obavezu od 40 milijardi evra vojne pomoći Ukrajini ove godine.

Ono što nam je sada potrebno je politička posvećenost da ostanemo na tom kursu na duge staze.

Do sada je naša podrška držala Ukrajinu u borbi. Ali moramo da uradimo mnogo više da bismo promenili putanju sukoba. Moramo da povećamo cenu za Putina i njegove autoritarne prijatelje koji omogućavaju.

 

Takođe moramo više da ulažemo u naš odnos sa našim indo-pacifičkim partnerima


 To znači više konsultacija, više razmene obaveštajnih podataka — kao što smo to učinili prošle nedelje — i više praktične i političke saradnje, uključujući i proizvodnju odbrane.

Naši indo-pacifički partneri već rade mnogo za Ukrajinu i nadamo se da mogu još više pojačati svoju podršku.

Podrška Ukrajini košta delić naših godišnjih vojnih budžeta i manje od 1 procenta našeg godišnjeg BDP-a

To je mala cena za mir. Pitanje je, možemo li sebi priuštiti da to ne učinimo?, rekao je Mark Rute, generalni sekretar NATO-a.

Simptom/Politico

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024