Mastilović je u Istočnom Sarajevu, gdje je održana stručna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske, poručio da opstanak srpskog naroda mogu zaštiti samo institucije Republike Srpske.
On je podsetio da su prethodnih 30 godina institucije Republike Srpske i srpski narod neprestano bili izloženi napadima sarajevske bošnjačke političke elite, koja je, očigledno, imala obećanja da će Dejtonski mirovni sporazum biti urušen i da će Republika Srpska, kroz delovanje međunarodne zajednice, ostati kao prazna ljuštura, bez svojih institucija.
“Srpski narod na tom prostoru kroz ceo 20. vek pokušavaju uništiti, što biloškim genocidom, što proterivanjem. Oni koji su donosili prvi Ustav 1992. godine, imali su potpuno jasnu viziju u kom smeru treba ići srpski nacionalni pokret tih godina kako bi se zaštitio opstanak srpskog naroda”, rekao je Mastilović.
On je poručio da je ovo veoma važan istorijski trenutak, kada srpska intelektualna i politička elita mora odgovoriti na izazove unutrašnje i međunarodne politike.
“Na nama je da očuvamo ono što je postignuto i borbom Vojske Republike Srpske i delovanjem srpske inetelektualne i političke elite. Mi moramo da se izborimo za ono što je Republici Srpskoj garantovano Dejtonskim mirovnim sporazumom”, naglasio je Mastilović.
On je precizirao da je garantovan takav institucionalni okvir koji obezbeđuje opstanak srpskog naroda.
Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Goran Marković rekao je danas u Istočnom Sarajevu da novi ustav Republike Srpske treba biti zasnovan na širokom konsenzusu i treba da ima legitimet.
Marković je ukazao na to da prije donošenja ustava treba razmisliti o osnovnim načelima na kojima je zasnovan.
“Treba da bude zasnovan na širokom konsenzusu i treba da ima legitimitet. Treba voditi računa i o ustavno-pravnom kontinuitetu”, rekao je Marković novinarima u Istočnom Sarajevu gdje je održana stručna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske.
Marković je istako da ustav Republike Srpske mora biti u skladu sa Ustavom BiH.
Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Milan Kulić istakao je da će novi ustav Republike Srpske garantovati da se svi u Srpskoj osećaju sigurno.
“Pisanje ustava Republike Srpske je velika obaveza, ali to je i svečani čin, jer je ustav najviši pravni akti svake pravne države koja želi da bude moderna, a Republika Srpska to svakako jeste”, rekao je Kulić.
On je podsetio da je prvi Ustav Republike Srpske pretrpio niz izmena i da su ih većinu nametnuli visoki predstavnici u BiH.
“Drago mi je da ćemo novim ustavom Republiku Srpsku pozicionirati još bolje i čvršće i da se nikada više neće u pitanje dovesti njen i opstanak srpskog naroda”, poručio je Kulić.
Simptom/Srna