Devetodnevno okupljanje svake jeseni privlači stotine hiljada gledalaca i pilota u Novi Meksiko zbog retke prilike da budu “na dohvat ruke” dok se džinovski baloni spremaju i naduvavaju. Stotine balona jedinstvenog oblika šaraju nebo jarkim bojama.
Svi se obično skupljaju kako bi se zaštitili od jutarnje hladnoće koja pomaže pilotima da duže ostanu u vazduhu, ali ovogodišnja fešta mogla bi biti najtoplija do sada, kažu organizatori.
Očekuje se da će jutarnji i popodnevni maksimumi danima biti iznad proseka u gradu koji je u ponedeljak zabeležio najvišu temperaturu krajem godine, na 93 stepena Farenhajta (33,8 Celzijusa, prema Nacionalnoj meteorološkoj službi).
Globalno, stvari su takođe postale vruće. Verovatno će se ova godina završiti kao najtoplija koju je čovečanstvo izmerilo, izvestila je evropska klimatska služba Kopernikus, početkom septembra.
Dok su prošle fešte imale topao dan ovde ili tamo, portparol Tom Gariti rekao je da je predviđanje produženih vrućina retko.
Za pilote bi to moglo značiti manje vremena u vazduhu ili nošenje manje težine.
Obično, kada su jutra hladna, potrebno je manje goriva da bi se baloni podigli.
Veterani Fieste objašnjavaju da je sve u ostvarivanju podizanja balona zagrevanjem vazduha unutar omotača na temperature koje su veće od spoljašnje.
„Sa hladnijim vremenom, piloti mogu da lete duže“, rekao je Gariti. „Ali kada imate toplije temperature, to samo znači da iskočite, da se malo podignete i da se vratite dole. Dakle, samo nekoliko kraćih letova.”
Ipak, letenje balonom se dešava tokom cele godine na mnogim mestima, uključujući i oblast Feniksa, gde je poslednjih meseci zabeležen udeo rekordnih temperatura.
Simptom/AP