Ramusovićeva, uz ogradu da je još uvek reč o neproverenim informacijama koje čekaju zvaničnu potvrdu ističe da je tajming vesti koja je objavljena vrlo zanimljiv.
“Informacija da pojedine članice NATO saveza lobiraju da Milo Đukanović bude izabran za zamenika generalnog sekretara te organizacije, desila se u trenutku kada mnoge okolnosti navode da bi nakon tri decenije nedodirljivosti Đukanović mogao biti procesuiran. Ključna od tih okolnosti je povratak Duška Kneževića u Crnu Goru, s obzirom na brojne optužbe o korupciji i zloupotrebi države koje je na račun Đukanovića iznosio Knežević, predsednik “Atlas Grupe””, objašnjava Meli za “Simptom”.
Ona zatim podseća da je, uz javnosti poznatu aferu “Koverta” – koja je sa masovnim građanskim protestima koje je pokrenula 2019. bila uvod u pad Đukanovića sa vlasti na izborima 30. avgusta 2020, Knežević iznosio brojne navode o drugim koruptivnim radnjama bivšeg predsednika, u aferama popularno zvanim “Telekom”, “Prvi milion” i “Ničija kuća”.
“Trenutno, Specijalno državno tužilaštvo procesuira i slučaj “Ničija kuća” i slučaj “Prvi milion”, a u Crnoj Gori se govori o “sanaderizaciji” (slučaj hapšenja i procesuiranja bivšeg hrvatskog premijera Iva Sanadera, prim. aut.) pred sve izvesniji ulazak u EU. Uz to, i sam aktuelni predsednik DPS-a, Danijel Živković, najavio je radikalnu reakciju u slučaju procesuiranja Đukanovića, koje bi smatrali politički motivisanim”, navodi Meli.
Kako se u poslednje vreme golim okom činilo da “Zapad pušta Đukanovića niz vodu”, uz indicije da su upravo njihove obaveštajne službe dostavljale dokaze na osnovu kojih su hapšene ličnosti iz vremena Đukanovićeve vladavine, vest o potencijalnom izboru na mesto zamenika genseka NATO, bila bi svojevrsna indikacija da “Zapad baca pojas za spasavanje Đukanoviću”.
Meli na to kaže da “imajući u vidu da mu ne bi bilo prvi put da se od procesuiranja zaštiti političkim imunitetom, nema sumnje da je Đukanović angažovao svoju mrežu lobista i prijatelja u zapadnim strukturama vlasti kako bi sebi omogućio poziciju u NATO savezu”, ali istovremeno ističe da je “upitno koliko ta mreža može pomoći u momentu kada upravo sa tih, zapadnih adresa čujemo zahteve o konkretnim rezultatima u borbi za vladavinu prava”.
“Ali i kada objave tzv. skaj prepisaka, ali i procesuiranja nekadašnjih visokih funkcionera pravosuđa i bezbednosnog sektora, iz dana u dan svedoče o opasnoj i dubokoj sprezi države i kriminalnih struktura tokom vladavine Đukanovića”, zaključuje naša sagovornica.
Simptom/M. M.