Tako za portal “Simptom” komentariše poslednja dešavanja u Americi karijerni diplomata Zoran Milivojević.
Prema mišljenju Milivojevića, ovo je pokušaj Demokratske stranke da iskontroliše štetu i pokuša koliko je god moguće da ostane u trci, na način koji bi im mogao garantovati neki uspeh, a takođe kaže da je Donald Tramp nesumnjivo i dalje favorit za predsednika SAD.
“Cela priča sa, na jedan način izraženom kandidaturom gđe Kamale Haris, pokazuje da postoji problem liderstva u Demokratskoj stranci koji smo imali i pre ovog izbornog ciklusa, odnosno pre izbora Bajdena za predsednika SAD 2020. Problem liderstva ostaje i to je pitanje koje će demokrate i nadalje opterećivati”, navodi Milivojević, dodajući da reakcija svih predsednika Demokratske stranke u američkim saveznim državama ukazuje na to da je ovo očekivan ishod i da je Kamala Haris ta “koja pretenduje da bude kandidat”.
On kaže da kada je u pitanju budući ishod, prednost Trampa ostaje.
“Atentat koji se dogodio je nešto što njemu i dalje daje vetar u leđa i to je činjenica koja mu daje odlučujuću prednost i u ovom trenutku bez obzira na kandidaturu gđe Haris. To se ne može prenebregnuti. Međutim, raste cena neopredeljenih birača jer ipak se pojavljuje jedno novo lice i ipak će jedan dobar deo demokrata odahnuti i ostati veran onome što je politika demokrata. U tom slučaju bitka za neopredeljene dobija na značaju. To je nešto što će obeležiti nastavak kampanje u ova četiri meseca, do novembarskih izbora”, objašnjava diplomata.
Ceni kao veoma interesantno ponašanje tzv. duboke države u predstojećem periodu, budući da se radi o (njenoj) “interesnoj povezanosti sa Demokratskom strankom”.
“Naročito u kontekstu vojnoindustrijskog kompleksa i te strukture koja je profitirala sa Bajdenovom administracijom; treba imati u vidu podršku Ukrajini u materijalnom, finansijskom i svakom drugom ekonomskom smislu. Bajden ostaje još par meseci, sigurno do januara i tu su mogući razni potezi koji kasnije mogu obavezivati i republikance ako bi oni došli na vlast. Tako da to ostaje kao jedna neizvesnost vezano za globalni plan i buduću poziciju SAD na međunarodnom planu”, smatra Milivojević i dodaje da sve još više dobija na značaju ako se poveže sa Trampovom strategijom, koji je, kako je i najavljivao, rekao da je protiv rata u Ukrajini.
“Tu imamo i vrlo zanimljive činjenice: ne ono što je Tramp ponovio oko NATO-a – da mora da se plaća odbrana – nego ono što je govorio oko Tajvana. Najavio je i ponovni susret sa korejskim liderom Kim Džong Unom (vrhovni vođa Severne Koreje); jedno vraćanje na drugačiju dinamiku i spoljnopolitičku strategiju Amerike. I od toga on sigurno neće odustati”, uverava sagovornik portala.
Najzad, upitan za reperkusije na ovaj deo sveta, tačnije region i našu zemlju u pogledu američke predsedničke trke, odgovara da bi promena i izbor Trampa “za nas bio pozitivniji ishod”, a ako bi ostale demokrate “nema tu nikakvih neizvesnosti ni na međunarodnom planu, prema nama, NATO-u itd.”.
“Zašto bi promena imala dobar odjek kod nas? Imajući u vidu svojevremeno Trampov stav prema nama i da će dobar deo njegovih saradnika ostati tu, mislim na g. Grenela i njegovu ekipu, koja je imala nešto konstruktivniji stav u celoj regionalnoj priči; nema naravno promene politike oko Kosova, to je jasno, ali bi bilo promene metodologije”, zaključio je Milivojević.
Simptom/M. M.