Za portal “Simptom” Nikolić preporučuje umerenu ali kontinuiranu fizičku aktivnost jer je, kaže, važno prilagoditi vežbanje vremenskim uslovima kako bi se čovek osećao udobno i izbegao moguće probleme usled visokih temperatura, a opet ostao u tonusu.
“Jutarnji časovi ili kasni večernji časovi su često preporučljivi jer su temperature tada obično niže”, navodi Nikolić i dodaje da su tri letnje aktivnosti ispred drugih: vežbe snage (kružno), vožnja bicikla i plivanje.
Po njemu, što se tiče vežbi snage, kružni trening sa četiri ili pet serija od 30 minuta može biti efikasan način za poboljšanje snage i izdržljivosti i važno je pravilno izvoditi sve vežbe, kao i prilagoditi intenzitet prema sopstvenim sposobnostima.
“Plivanje i vožnja bicikla su odlični načini da se aktivirate i održite kondiciju tokom leta. Obe aktivnosti su niskog uticaja na zglobove i mogu vam pomoći da ostanete fizički aktivni”, ističe on.
Kada je ishrana u pitanju, unos tečnosti je najvažniji tokom leta.
“Preporučuje se unošenje tečnosti u velikim količinama, i to: sveže ceđenih sokova od voća i povrća, kao i obična voda. Ovo će vam pomoći da ostanete hidrirani i održavate ravnotežu elektrolita.”
Na pitanje za suplementaciju i potrebe za veštačkim unosom vitamina putem tableta, Nikolić kaže da magnezijum, cink, selen, vitamin D ili kompleks vitamina i minerala mogu biti korisni dodaci ishrani, ali da bi pre nego što se počne s tim, bilo preporučljivo konsultovati se sa lekarom ili nutricionistom.
“Uvek je najbolje posavetovati se sa stručnjakom. Važno je napomenuti da su ovo opšti saveti i da svako telo reaguje drugačije na vežbanje i ishranu. Takođe, stručni personalni trener može pružiti odgovarajuće personalizovane smernice koje su u skladu sa specifičnim potrebama i ciljevima”, zaključuje Nikolić.
Simptom