Nedelja, 19. januar 2025.
Simptom... jer to tražite!

Mitić: Trend glasanja za EP ukazuje i na nezadovoljstvo Fon der Lajenovom

Foto: Institut za međunarodnu politiku i privredu
Politika Svet 12. jun 2024. 17:00
Podeli:

BEOGRAD, 12. juna – Partije tzv. suverenističke desnice, ali i levice, koje se zalažu za promenu kursa Evropske unije kada je posredi sukob sa Rusijom i uopšte rusko-ukrajinski rat na istoku Evrope ostvarile su značajan uspeh na izborima za Evropski parlament, ocenjuje Aleksandar Mitić, naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu.

Mitić za portal “Simptom” objašnjava da je jedna od linija podela na izborima za EP “svakako bio i odnos prema sukobu u Ukrajini”.

“Vidljivo je bilo da se najveći zagovornici opcije koja se zalaže za obustavu oružane eskalacije nalaze van partija briselskog “mejnstrima”, odnosno Evropske narodne partije, socijaldemokrata, liberala i zelenih. Najveći se ogleda u Francuskoj, u izuzetnoj pobedi “Nacionalnog okupljanja” Marin le Pen i Žordana Bardele, kao i veoma dobrom rezultatu “Nepokorenih” Žan-Lik Melanšona na antiratnoj levici. Uz rezultate Alternative za Nemačku i pokreta Sare Vageneht u Nemačkoj, Slobodarske partije u Austriji, SMER-a Roberta Fica u Slovačkoj i Fidesa Viktora Orbana u Mađarskoj, ovakav trend ukazuje na ozbiljno nezadovoljstvo “ratobornom” politikom Ursule fon der Lajen”, ističe Mitić napominjući da ona, kako stvari stoje, ostaje glavni kandidat za reizbor na mesto predsednice Evropske komisije.

Kako kaže, dalji nastavak politike koju je vodila mogao bi da uspori snažniji otpor evroskeptičnih partija prema “federalizaciji” politike odbrane na nivou EU, zajedničkih fondova za namensku industriju, koji zavise od budžeta EU za koji je zadužen EP.

“Na duže staze, to može da predstavlja problem za Brisel”, smatra on.

Prema njegovim rečima, ne treba zanemariti ni efekte na nacionalnom nivou koje su izazvali izbori za EP, uključujući nove izbore u Francuskoj koji bi u perspektivi mogli dovesti do kohabitacije, i samim tim do ograničenja za politiku Emanuela Makrona prema Ukrajini.

S druge strane, dodaje Mitić, Sjedinjene Američke Države će učiniti sve da u Briselu bude dovoljna većina i u EP i u EK i u Evropskom savetu “za nastavak sukoba u Ukrajini”.

“To znači da možemo da očekujemo nastavak dosadašnje politike, ali uz veću unutrašnju tenziju u Briselu i vodećim državama članicama, pa i strah od reakcija i rasta moći partija koje su protiv dosadašnje zapadne politike”, zaključuje Mitić.

Simptom

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024