Utorak, 25. mart 2025.
Simptom... jer to tražite!

Na Institutu u Kamenici urađena prva minimalno invazivna bajpas operacija na kucajućem srcu, uskoro i transplantacije srca

Foto: Olga Guryanova/Unsplash
Zdravlje 27. avgust 2024. 17:49
Podeli:

BEOGRAD, 27. avgusta – Na Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine, urađena je prva minimalno invazivna bajpas operacija na kucajućem srcu. Operativni zahvat su izveli kardio-hirurzi iz Instituta u saradnji sa kolegama iz Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije. Kako je RTV-u potvrđeno u Kamenici, od septembra bi njihov tim kardio-hirurga trebalo da počne i sa programom transplantacije srca.

Prva MIDCAB, odnosno minimalno invazivna bajpas operacija na kucajućem srcu u Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine, urađena je pre nekoliko dana, na 76-ogodišnjem pacijentu iz Kikinde. On se brzo oporavlja i sutra bi trebalo da bude otpušten sa Instituta.

“Ovo je prvi put da je ovakva intervencija urađena kod nas na Institutu. Uradio ju je tim naših lekara uz pomoć lekara iz Kliničkog centra Srbije, Danka Grujića, kome smo zahvalni, koji nam je ovde bio kao proktor za prvog pacijenta, i mi već imamo nekoliko selektovanih pacijenata za naredne nedelje, tako da očekujemo da će ova metoda zaživeti kod nas na Institutu“, kaže prof. dr Lazar Velicki, rukovodilac klinike za kardiovaskularne bolesti.

Glavni benefit ove savremene metode, koja se već izvodi u vodećim Klinikama u Evropi, je skraćeno vreme oporavka i brz povratak svakodnevnim aktivnostima. Dosadašnji, klasični način operacije podrazumevao je kompletno otvaranje grudnog koša, uz duži oporavak operisanih. Prednost MIDCAB metode, u odnosu na ranije, kada se srce zaustavljalo, je i u tome što se ona izvodi na kucajućem srcu.

“Kod MIDCAB procedure, tj. minimalno invazivne bajpas hirurgije bajpas se ušiva na kucajućem srcu, koristimo posebnu tehnologiju ili instrumente kojima deo srca stabilizujemo i učinimo ga mirnim da možemo lepo da ušijemo taj bajpas na krvnim žilama koje su dijametra od 1-1,5 milimetra, dakle, veoma fine strukture“, objašnjava prof. Velicki.

Iz Klinike za kardiohirurgiju Instituta u Sremskoj Kamenici, koja važi za lidera u zemlji i regionu, kada je reč o minimalno invazivnoj hirurgiji, stiže lepa vest i za sve one pacijente koji se nalaze na listi čekanja za transplantaciju srca.

“U najskorije vreme očekujemo da ćemo da uradimo i prvu transplantaciju srca, tako da su pripreme u tom smislu zaista pri kraju i očekujemo da će u narednih nekoliko nedelja da program transplantacije srca zaživi i u Kamenici“, kaže prof. Velicki.

Kako je najavio profesor Velicki, u tom Centru planiraju da formiraju i kombinaciju minimalno invazivne kardiohirurgije i perkutanih tehnika, pre svega kod visokorizičnih pacijenata koji imaju mitralnu stenozu, koji će, kako je istakao, moći da se leče zahvaljujući minimalno invazivnom pristupu.

Laura Vujković/RTV

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024