Đedović Handanović je iskazala zahvalnost na podršci koju Norveška pruža Srbiji kroz program „Znanje za reformsku akciju na Zapadnom Balkanu“, koji sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS), a koji je usmeren ka jačanju institucionalnog i zakonodavnog okvira, pre svega u kontekstu Zelene agende.
Ministarka i ambasadorka su se osvrnule i na nedavnu havariju na elektro-mreži, koja je pogodila više zemalja regiona.
Evropska mreža operatora prenosnih sistema električne energije (ENTSO-E) izvršiće detaljnu istragu incidenta, koji je bio bio jedan od najvećih prekida u napajanju u poslednje dve decenije u Evropi. Srbija se pripremala za ekstremne situacije na mreži i veću potrošnju i nastavićemo da pratimo situaciju“, rekla je Đedović Handanović.
Ona je dodala da, ako postoji pouka iz ovog slučaja, to je potreba za povećanjem energetske sigurnosti u regionu.
Srbija je povezana interekonekcijama sa osam suseda, što predstavlja priliku za obezbeđivanje veće energetske sigurnosti kroz ulaganje u prenosnu mrežu. Izgradnjom Transbalkanskog koridora ojačali smo interkonekciju sa Rumunijom, a kroz isti projekat osnažićemo veze i sa Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom. Takođe, u planu je izgradnja novih interkonekcija ka Mađarskoj i Bugarskoj, što će dati veći potencijal za prenos energije, navela je Đedović Handanović.
Ona je naglasila da će u ovoj godini Srbija zaokružiti izradu strateškog okvira donošenjem Integrisanog plana za energetiku i klimu i nove strategije razvoja energetike, nastaviti rad na unapređenju zakonodavnog okvira, kao i proces reformi EPS-a, kao najveće energetske kompanije u Srbiji.
Ambasadorka Melsom izrazila je spremnost za nastavak podrške Kraljevine Norveške u procesu reformisanja energetskog sektora u sprovođenju energetske tranzicije u Srbiji.
Vlada Republike Srbije