Petak, 04. oktobar 2024.
Simptom... jer to tražite!

Nemačka krajnja desnica posebno naklonjena jednoj grupi migranata: ruskim Nemcima

Foto: Pixabay
Politika Svet 29. septembar 2024. 11:06
Podeli:

BERLIN — Stranka krajnje desnice Alternativa za Nemačku (AfD) dugo je podsticala antiimigraciona osećanja, ali čini izuzetak za mnoge migrante  iz bivšeg Sovjetskog Saveza, koji govore ruski.

 

To je bilo očigledno kada su političari AfD-a bili domaćini sastanka u nemačkom parlamentu kako bi se rasvetlili uslovi sa kojima se suočavaju takozvani Russlanddeutschen, ili ruski Nemci — etnički Nemci sa postsovjetskog prostora koji su se naselili u Nemačkoj nakon pada Berlinskog zida.

„Sudbina ruskih Nemaca i njihova budućnost u Nemačkoj i drugde bliski su našim srcima“, rekao je Jirgen Braun, poslanik AfD-a, tokom događaja

Događaj je ilustrovao sve fokusiranije napore AfD-a da privuče oko 5 miliona imigranata u Nemačkoj koji potiču iz bivšeg Sovjetskog Saveza, od kojih su polovina ruski Nemci. Iako ruski govornici u Nemačkoj nikako nisu jedinstven blok — a grupa sve više uključuje mnoge Ukrajince i ruske disidente koji su odbojni stavovima AfD-a naklonjenim Kremlju — njihova politička moć u Nemačkoj će uglavnom rasti usred kontinuirane migracije iz bivše Sovjetske države i ublažavanje pravila o nemačkom državljanstvu.

To pomaže da se objasni zašto, godinu dana pre saveznih izbora i sa trenutnim anketama koje AfD stavljaju na drugo mesto, političari u stranci ulažu usaglašene napore da dopru do govornika ruskog – posebno do ruskih Nemaca, koji se u Nemačkoj takođe nazivaju „kasnim preseljenicima .” Tokom sastanka poslaničke grupe, političari AfD-a pozvali su na povećanje penzija za ruske Nemce i na uklanjanje prepreka za dalju imigraciju iz Rusije.

To je upečatljiva politička agenda za stranku koja često ocrnjuje imigrante, ali vidi segmente postsovjetske dijaspore kao potencijalnu izbornu blagodat.

„Oni pokušavaju da postanu ekskluzivna stranka za one koji govore ruski, navodno tako što brane svoje interese“, rekao je Dmitrij Stratijevski, direktor Centra za istočnu Evropu u Berlinu. Stratievski je rekao da je teško utvrditi koliko ti napori funkcionišu jer je samu dijasporu teško definisati. Ankete o ovoj temi su pogrešne, dodao je on, ali izgleda da ukazuje na to da su ruski govornici počeli da gravitiraju ka AfD-u u većem broju nego šire biračko telo, još tokom pandemije.

Beatriks fon Štorh, poslanik AfD-a, sugeriše da Russlanddojčeni — koji potiču od nemačkih emigranata u Rusko carstvo i zaista uzvraćaju pažnju stranke.

„Mi prenosimo poruku da je AfD predstavnik ruskih Nemaca“, rekla je ona tokom skupa. „Već su nas podržali i pronašli su nas“, nastavila je. “Ili smo se našli.”

 

Simptom/Politico
Svetlana Shkolnikova

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024