Četvrtak, 11. jun 2026.
potražite Simptom...

Oko 79.000 Izraelaca napustilo zemlju 2024. godine

Foto: Pixabay
Društvo Svet 17. septembar 2025. 20:26
Podeli:

Oko 79.000 Izraelaca napustilo je zemlju prošle godine, što je značajan porast u odnosu na godinu ranije, usled rastućih regionalnih tenzija zbog stalnih napada Tel Aviva na Pojas Gaze.

Prema podacima Centralnog biroa za statistiku (CBS), populacija Izraela dostigla je oko 10,148 miliona ljudi, s godišnjom stopom rasta od jedan posto.

Od tog broja, otprilike 7,758 miliona su Jevreji (78,5 posto), oko 2,13 miliona su Arapi (21,5 posto), a približno 260.000 su strani državljani.

U statistiku je uključeno i oko 400.000 Palestinaca u Istočnom Jerusalimu, koji je Izrael okupirao 1967. i jednostrano anektirao 1980. godine, potez koji UN nikada nije priznao.

Biro je saopštio da je u Izraelu 2024. godine rođeno približno 179.000 dece, dok je umrlo oko 50.000 ljudi.

Dodaje se da je u zemlju stiglo oko 25.000 novih imigranata, a dodatnih 5.000 ušlo je kroz program porodičnog spajanja.

Osim toga, gotovo 21.000 Izraelaca koji su ranije emigrirali vratilo se u zemlju, dok je oko 79.000 napustilo Izrael.

U 2023. godini, oko 55.300 Izraelaca emigriralo je, dok se približno 27.000 vratilo ili doselilo u Izrael, prema zvaničnim podacima.

Tenzije su rasle unutar Izraela i sa susednim državama zbog stalnog rata Tel Aviva protiv Gaze, u kojem je od oktobra 2023. ubijeno više od 65.000 ljudi.

Izrael je takođe u junu pokrenuo rat protiv Irana, izvodi gotovo svakodnevne napade u Libanu i Siriji, te vojne ofanzive na okupiranoj Zapadnoj obali.

Simptom/Anadolija

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024