Na saslušanju na Kapitol Hilu, Kimberli A. Čitl odbila je da odgovori na pitanja o propustima u zaštiti zbog kojih je naoružani čovek pucao na bivšeg predsednika Donalda Trampa u Batleru, Pensilvanija
Republikanski i demokratski lideri nadzornog komiteta Predstavničkog doma Kongresa SAD zatražili su ostavku direktorke Tajne službe, jer su posle njenog svedočenja zaključili da nije odgovorila na brojna pitanja kongresmena u vezi sa atentatom na Trampa.
Tokom saslušanja, na kojem se Čitl našla na udaru kongresmena obe stranke, predsedavajući nadzornog odbora Džejms Komer je ocenio da smatra da “nije dobijeno dovoljno odgovora” u vezi sa atentatom na Trampa.
Čitl je priznala da je Tajna služba “izneverila” svoju dužnost obezbeđivanja, ali je branila potrebu da ostane na funkciji i time izazvala nezadovoljstvo i republikanskih i demokratskih kongresmena jer je stalno izbegavala da daje odgovore na postavljena pitanja.
Direktorka Tajne službe Kimberli A. Čitl suočila se u ponedeljak sa dvostranačkim pozivima da podnese ostavku.
Gospođa Čitl je odbila da kaže koliko agenata je štitilo gospodina Trampa kada je napadač pucao na njega na predizbornom skupu u Batleru, Pensilvanija, 13. jula, ili ko je odlučio da obližnji krov ostavi van bezbednosnog perimetra događaja. Niti bi rekla članovima nadzornog odbora Predstavničkog doma zašto agenti Tajne službe do poslednjih sekundi nisu bili svesni da su ljudi u gomili videli naoružanog čoveka na tom krovu.
Ponekad je gospođa Čitl delovala manje informisano od zakonodavaca koji su je ispitivali. Kada je predstavnica Mardžori Tejlor Grin, republikanka iz Džordžije, zatražila detaljan vremenski raspored događaja, gospođa Čitl je rekla da ga nema.
„Imam vremensku liniju koja nema pojedinosti“, rekla je, izazivajući smeh u prostoriji.
Do kraja saslušanja, mnoge demokrate u komitetu – obično u odbrani imenovanih od strane svoje stranke – takođe su oštro reagovale protiv gospođe Čitl.
New York Times