Odbor za pravna pitanja Evropskog parlamenta, poznat kao JURI, prolazi kroz izjave o interesu svih najviših zvaničnika EU kako bi saznao.
Na odlučujućem sastanku u četvrtak, njeni zakonodavci raspravljaju o tome da li je 26 potencijalnih komesara sposobnih da obavljaju svoj posao u potpunoj nezavisnosti (predsednica fon der Lajen nije uključena u proces skrininga).
Iako nijedan od 26 komesara nije odgovorio na zahtev da podeli svoje izjave, POLITICO ih je sve nabavio i pregledao ih”češljem sa finim zubima”, tražeći najzanimljivije “detalje”.
Nema naznaka da je neko uradio nešto nezakonito, ali bilo je nekih detalja koji su se isticali kada smo pregledali deklaracije, uključujući opsežan imovinski portfelj grčkog kandidata i konsultantske usluge slovenačkog i portugalskog izabranika.
Proces
Komisija JURI ima stvarnu moć, jer može odbiti kandidata ako se utvrdi veći sukob interesa. Ali njeni članovi su imali samo tri dana pre sastanka u četvrtak da pregledaju stotine stranica deklaracija koje su dali sami komesari –
u procesu koji je toliko neproziran da ima malo prostora za stvarnu proveru. Drugi sastanak za nastavak razgovora očekuje se u naredne dve nedelje.
Na papiru, deklaracije moraju da sadrže, na primer, informacije iz protekle decenije u vezi sa prethodnim poslodavcima, detalje o udelima u kompanijama i drugoj imovini, kao i o umešanosti sa think tankovima, političkim partijama ili nevladinim organizacijama. Izjave se odnose i na partnere i decu (ali ne i na ostale članove porodice). Pravila su prilično fleksibilna jer članovi komisije mogu odlučiti da ne popune određene odgovore ako smatraju da nema sukoba interesa.
Da li poslanici EP prevaziđu ono što je napisano i sprovedu dodatna istraživanja, zavisi od svakog pojedinačnog zakonodavca. Iako mogu da traže javno dostupne informacije, pitaju kandidate za više detalja ili čak da ih pozovu na ispitivanje, članovi JURI nemaju moć da u potpunosti istraže.
Na ono što bi moglo da predstavlja sukob interesa utiče i parlamentarna politika: neke političke grupe odlučuju da ne postavljaju pitanja o komesaru iz opozicione grupe u zamenu za besplatnu propusnicu za komesara svoje grupe. Pregovori se ne vode javno, a izjave se drže u tajnosti tokom celog procesa.
„Ovo je proces sa dubokom greškom, lišen transparentnosti, gde pravila sprečavaju smisleno preispitivanje ovih deklaracija“, rekao je Nikolas Ajosa, direktor Transparensi internešenela za EU
Evo nekih zanimljivih otkrića…
Poverenici veleposednika
Grčki Apostolos Cicikostas ima najimpresivniju listu imovine, sa četiri stranice njegove izjave u kojoj se detaljno navodi njegovo delimično ili potpuno vlasništvo nad 16 stanova, 655.463 m2 zemljišta, šest lokala, kao i nekoliko garaža i skladišnih prostora širom Grčke. Cicikostasova porodica je jedan od najvećih zemljoposednika u zemlji, a vlasništvo nad zemljom datira vekovima, prema rečima jednog grčkog zvaničnika, kome je odobrena anonimnost da slobodno govori. Cicikostasova porodica je jedna od najbogatijih u severnoj Grčkoj.
Porodica Apostolosa Citzikostasa je jedan od najvećih zemljoposednika u zemlji, čije vlasništvo nad zemljom datira vekovima unazad
Cicikostasov portfelj će uključivati turističku industriju, što će pokrenuti pitanja o odlukama koje bi mogao da donese koje bi mogle da utiču na vrednost njegove imovine, rekao je poslanik Evropskog parlamenta koji je imao pristup deklaraciji i dobio je anonimnost da slobodno govori. Grčki političar, koji takođe izjavljuje da poseduje više od 200.000 evra akcija u raznim preduzećima (od mlečnih proizvoda do fotonaponske energije), takođe je dobio sredstva od Evropske zajedničke poljoprivredne politike za jednu od svojih farmi u vrednosti od 18.116,30 evra. U vreme objavljivanja, Tzitzikostas nije odgovorio na zahtev za komentar.
Italijan Rafaele Fito je izjavio da poseduje sedam stanova, dok ima udeo u tri druga
Njegove nekretnine, koje se nalaze u Italiji, takođe uključuju zemljište, dve garaže i podrum. Očekuje se da će političar iz desničarske partije Giorgia Melonia, koji je svoju karijeru napravio u javnom sektoru, preuzeti portfelj kohezije i reformi. On takođe izjavljuje da poseduje 15 odsto apoteke u Brindiziju na jugu Italije, čiju vrednost procenjuje — sam Fito — na 150.000 evra. U vreme objavljivanja, Fitto nije odgovorio na zahtev za komentar.
Kandidat bugarske komisije Ekaterina Zaharieva takođe je očigledno stvorila bogatstvo u nekretninama
Godine 2008. kupila je plac od 6.850 m2, uključujući kuću za odmor na grčkom poluostrvu Halkidiki, kao i stan u prestonici njene zemlje Sofiji. Između 2016. i 2018. Zaharieva je kupila još dve kuće i parcele u Bugarskoj. U vreme objavljivanja, Zaharieva nije odgovorila na zahtev za komentar.
Slovenka Marta Kos prijavila je oko milion evra na štednim računima.
Ništa za deklarisanje
Drugi vannabe komesari takođe mogu imati bogatstvo, ali mnogi od njih nisu podelili detalje o svojoj imovini. Sadašnji komesar Valdis Dombrovskis je, na primer, podneo skoro prazan formular.
Dombrovskis je u izjavi za POLITICO rekao: „Moje izjave o interesu su javne već 10 godina i završene su u potpunosti u skladu sa važećim pravilima… Već 10 godina služim kao član Evropske komisije, odnosno nema mnoge prošle aktivnosti ostaju da se objave.”
Stefan Sejourne, francuski mandatar za prosperitet i konkurentnost, bio je među onima koji su se zalagali za stvaranje regulatornog tela na nivou cele EU koji bi temeljno pregledao izjave političara i branio transparentnost dok je bio član Evropskog parlamenta za Renev. Međutim, njegove sopstvene izjave ne daju nikakve indikacije o njegovoj finansijskoj imovini ili obavezama. U vreme objavljivanja, Sejourne nije odgovorio na zahtev za komentar.
Isto važi i za Slovaka Maroša Šefčoviča, kojeg je Fon der Lajen zamolila da revidira registar transparentnosti EU – ali je takođe među onima koji su naveli malo detalja u svojoj deklaraciji. Šefčovič je upitan za komentar.
Veze privatnog sektora
Rumunka Rokana Minzatu, nominovana za izvršnu potpredsednicu za ljude, veštine i spremnost, osnovala je konsultantsku kuću u aprilu 2021. kako bi pomogla preduzećima da pristupe fondovima EU između njenih nastupa kao ministra za evropske fondove 2019. i državnog sekretara za koordinaciju EU-a. finansirani programi između decembra 2021. i jula 2024.
Ona je prenela potpuno vlasništvo nad kompanijom u februaru 2022, neposredno pre nego što je preuzela ulogu državnog sekretara, prema dokumentima do kojih je došao POLITICO. Uprkos najavi obustavljanja aktivnosti od januara 2022. godine, kompanija je imala prihod u 2023. — što Minzatu nije prijavio.
U vreme objavljivanja, Minzatu nije odgovorio na zahtev za komentar.
Kristof Hansen iz Luksemburga, budući komesar za poljoprivredu, ima veze visokog profila
Njegova supruga radi kao pomoćnica u Kabinetu predsednice Evropskog parlamenta Roberte Metsole, a njegov rođak je ministar poljoprivrede Luksemburga – iako nije proglasio poslednji deo jer se od komesara traži samo da otkriju detalje koji se odnose na supružnike i decu.
Čini se da stoka teče u krvi porodice, pošto je Hansen predsednik udruženja za uzgoj malih životinja (Union des Societes Avicoles du Grand-Duche du Lukembourg) od 2015. On je obećao da će podneti ostavku ako bude imenovan. U vreme objavljivanja, Hansen nije odgovorio na zahtev za komentar.
Tereza Ribera iz Španije, izvršna potpredsednica za čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju, dobro je povezana u međunarodnim klimatskim krugovima
Pre i tokom svog mandata španskog ministra energetike i životne sredine, radila je sa preko 10 međunarodnih nevladinih organizacija, istraživačkih centara i agencija koje se bave klimom i životnom sredinom. Kontaktiran za komentar, Riberin tim je samo potvrdio da je deklaracija o interesu poslata.
Pre i tokom svog mandata španskog ministra energetike i životne sredine, Tereza Ribera je radila sa preko 10 međunarodnih nevladinih organizacija, istraživačkih centara i agencija.
Litvanac Andrius Kubilius, komesar za odbranu i svemir, suosnivao je 2019. godine „Forum prijatelja evropske Rusije“, koji podržava opoziciju i civilno društvo u Rusiji.
On je takođe član udruženja koje je veoma kritično prema Kini. Kubilijus je takođe bio član međunarodnog odbora savetnika Međunarodnog republikanskog instituta od 2016. do 2019. federalnih fondova za pomoć zemljama u razvoju mehanizama demokratije.
Pre nego što je bila slovenački izbor za komesara, Marta Kos je radila za briselsku lobističku firmu Kreab kao viši savetnik, a takođe je posedovala sopstvenu konsultantsku kuću za butik registrovanu u Švajcarskoj
Iako je ranije rekla da sebe ne smatra lobistom, Kos navodi upravljačko telo evropskog fudbala UEFA kao jednog od svojih klijenata za misije „zastupanja“ 2021. na nivou UN „i njena najrelevantnija tela“. Kos, koja bi mogla da nadgleda proces proširenja, nije dobrovoljno izjavila da je njen muž švajcarski „g. Evropa” Henri Getaz, bivši generalni sekretar Evropskog udruženja za slobodnu trgovinu (EFTA). U vreme objavljivanja, Kos nije odgovorio na zahtev za komentar.
Simptom/Politico