Komentarišući aktuelnu političku klimu, kaže da se čini da, uprkos različitoj konstelaciji unutar parlamentarne većine, postoji doza stabilnosti, naročito nakon dobijanja pozitivnog IBAR-a i naznaka “da ćemo dobito zeleno svetlo za ulazak u EU”.
“No, to ne znači da se može reći da je situacija u zemlji idealna, daleko od toga. Imamo borbu protiv kriminala i korupcije koja je tek počela i nije poznato dokle će sezati i sa kime se sve treba još obračunati na tom polju gde ima početnih rezultata, ali još nedovoljnih u smislu pravosnažnih presuda i primene zakona o oduzimanju imovine stečene nezakonitim radnjama”, navodi Raičevićeva, koja dodaje da će primena tzv. “antimafija zakona” biti “tek posebna priča zbog velikog broja funkcionera koji su se proteklih decenija volšebno obogatili”.
Ona ističe i da je drugi, vrlo važan činilac za aktuelno stanje u Crnoj Gori na političko-ekonomskom planu “galopirajuća inflacija”, za koju kaže da nema naznaka da država ima volje i načina da je zaustavi, uprkos povećavanjima minimalnih plata i penzija.
“Cene ‘divljaju’, a Vlada miruje na tom polju”, objašnjava naša sagovornica.
Upitana za neka takođe aktuelna previranja i najave, tačnije, napise u medijima o rekonstrukciji Vlade koja bi se mogla dogoditi do kraja meseca, kako bi u nju ušli predstavnici liste “Za budućnost Crne Gore”, koju su činile Nova srpska demokratija predsednika Skupštine Crne Gore, Andrije Mandića, i Demokratska narodna partija Milana Kneževića, Raičevićeva kaže da se, prema najavama onih koji o tome odlučuju, rekonstrukcija Vlade stvarno očekuje do kraja jula. (Podsetimo, ta dva subjekta praktično manjinski podržavaju Vladu, a tvore parlamentarnu većinu uz Pokret Evropa sad! (PES), Demokrate, SNP, te albanske manjinske stranke.)
“Na osnovu dešavanja proteklog meseca, čini se da će i ta izmena u izvršnoj vlasti proteći bez većih turbulencija, ali je nezahvalno u Crnoj Gori davati bilo kakve prognoze jer smo mi majstori da od priče koja izgleda banalno napravimo kriznu situaciju. Svakako, ne bih rekla da bi se u skorije vreme mogli dogoditi vanredni izbori na državnom nivou”, ocenjuje ona.
Foto: privatna arhiva
Dve verovatno najznačajnije crnogorske lokalne samouprave, posebno kada su u pitanju finansije, Glavni grad, Podgorica, i prestonica turizma, Budva, u prethodnom periodu imale su dosta rovite situacije indukovane nemogućnošću dogovora između dojučerašnjih saradnika; u Budvi bivših prosrpskih “frontovaca” zbog kojih je i došlo do vanrednih izbora 26. maja, a nakon kojih se čini da je situacija “pata karta”; dok u Podgorici dve frakcije nekada jedinstvenog PES-a (raskol prati raskol između premijera Milojka Spajića, lidera PES-a i predsednika Jakova Milatovića, istupio iz te stranke, prim. aut.) čini se, idu prema novim podgoričkim izborima.
Na pitanje kakvi su trenutni signali po tom pitanju, glavna i odgovorna urednica Adrie TV kaže:
“Prema sadašnjim signalima koji stižu iz dve glavne pregovaračke opcije u Budvi, čini se da je pre realno da se dogovore nego da idu na izbore. Za razliku od državnog i lokalnog nivoa u Budvi, prema sadašnjoj situaciji vanredni izbori u Podgorici mogli bi se dogoditi upravo negde oko dve godine od poslednjih izbora održanih 23. oktobra u Glavnom gradu. Za sada se ne vidi da na pomolu ima naznaka o rešenju između odbornika koji su napustili PES i ostalih iz lokalne parlamentarne većine, što će verovatno dovesti do raspuštanja podgoričke skupštine.”
Simptom/M. M.