Zaharova je ocenila da najava poljskih vlasti da večeras zatvore granicu predstavlja destruktivan korak, prenose RIA Novosti.
“Očigledno je da su konfrontacioni koraci koje preduzima poljsko rukovodstvo podređeni jednom zadatku – da opravdaju politiku dalje eskalacije tenzija u centru Evrope. Jednostrani postupci Poljske će naneti ozbiljnu štetu njenim međunarodnim partnerima koji koriste poljsko-belorusku granicu za trgovinu”, rekla je ona.
Zaharova je istakla da ograničenja koja uvode poljske vlasti potkopavaju osnovne humanitarne principe, pre svega slobodu kretanja ljudi.
“Stanovnici pograničnih regiona Poljske i Belorusije lišeni su mogućnosti da održavaju tradicionalno bliske porodične veze i ljudske kontakte. Pozivamo Varšavu da razmisli o posledicama takvih destruktivnih koraka i da što pre preispita donetu odluku”, rekla je Zaharova u pisanoj izjavi koja je objavljena na zvaničnoj internet stranici ministarstva.
Podsetimo, Poljska je odlučila da, zbog bezbednosti, u noći između 11. i 12. septembra potpuno zatvori granicu sa Belorusijom na neodređeno vreme, povodom održavanja rusko-beloruskih vojnih vežbi “Zapad 2025”, saopštile su ranije poljske vlasti.
Granica će biti zatvorena i za automobilske i železničke prelaze.
Rusko-beloruske vojne vežbe biće održane, kako je najavljeno, od 12. do 16. septembra.
Simptom/Newsmax/Tanjug