Subota, 06. jun 2026.
potražite Simptom...

SAD nametnule nove sankcije vodećim ruskim naftnim kompanijama zbog rata u Ukrajini

Foto: A. C./Unsplash
Ekonomija Svet 23. oktobar 2025. 10:22
Podeli:

SAD su u sredu nametnule nove sankcije dvema najvećim ruskim naftnim kompanijama, Rosnjeftu i Lukoilu, navodeći kao razlog “nedostatak ozbiljne posvećenosti” Moskve mirovnom procesu za okončanje rata u Ukrajini.

Ministarstvo finansija je u saopštenju navelo da su mere usmerene na ruski energetski sektor kako bi “smanjile sposobnost Kremlja da prikupi prihode za svoju ratnu mašineriju” i “podrži svoju oslabljenu ekonomiju”.

“Sada je vreme da se zaustavi ubijanje i da se odmah uspostavi prekid vatre”, rekao je ministar finansija Skot Besent u saopštenju.

“S obzirom na odbijanje (ruskog) predsednika (Vladimira) Putina da okonča ovaj besmisleni rat, Ministarstvo finansija sankcioniše dve najveće ruske naftne kompanije koje finansiraju ratnu mašineriju Kremlja. Ministarstvo finansija je spremno da preduzme dalje mere ako je potrebno kako bi podržalo napore (američkog) predsednika (Donalda) Trampa da okonča još jedan rat.”

Objava je usledila dan nakon što je zvaničnik Bele kuće potvrdio da je drugi planirani sastanak između Trampa i Putina odgođen.

Tramp je 16. oktobra rekao da će se sastanak održati u roku od dve sedmice, a iako razlog za promenu smera nije odmah bio poznat, to se dogodilo nakon što je Kremlj odbio trenutni prekid vatre u Ukrajini koji je tražio američki predsjednik.

Simptom/Anadolija

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024