Subota, 06. jun 2026.
potražite Simptom...

SAD opet uložile veto na rezoluciju UN koja traži momentalno primirje u Gazi i oslobađanje talaca

Foto: https://main.un.org/
Politika Svet 19. septembar 2025. 10:00
Podeli:

NJUJORK/BEOGRAD – Sjedinjene američke Države još jednom su danas uložile veto na rezoluciju Saveta bezbednosti UN u kojoj je tražen momentalni i trajni prekid vatre u Gazi i oslobađanje talaca naglašavajući da ona ne ide dovoljno daleko u osudi Hamasa.

Svih ostalih 14 članova tog najmoćnijeg tela UN glasalo je za rezoluciju, koja je opisala humanitarnu situaciju u Gazi kao „katastrofalnu“ i pozvala Izrael da ukine sve restrikcije na isporuku pomoći za 2,1 milion Palestinaca na toj teritoriji.

„Kolege, američko protivljenje ovoj rezoluciji neće biti iznenađenje. Ona ne osuđuje Hamas niti priznaje pravo Izraela da se brani i pogrešno legitimizuje lažni narativ koji ide u prilog Hamasu, koji je nažalost naišao na odjek u ovom savetu“, rekla je Morgan Ortagus visoka američka politička savetnica uoči glasanja.

Ona je dodala da su ostali članovi Saveta bezbednosti „zanemarili“ američka upozorenja na „neprihvatljiv“ jezik i umesto toga prihvatili nešto što je osmišljeno da naiđe na veto.

Ovakvo glasanje dalje ukazuje na izolaciju SAD i Izraela svetu u odnosu na gotovo dvogodišnji rat u Gazi, piše agencija AP. Glasanje je obavljeno samo nekoliko dana pred okupljanje svetskih lidera na Generalnoj skupštini UN, gde će Gaza biti glavna tema i na kojoj se vodeći američki saveznici spremaju da priznaju nezavisnu palestinsku državu. To je uveliko simboličan gest kome se žestoko suprostavljaju Izrael i SAD, i čime se administracija predsednika Donalda Trampa deli od bliskih saveznika uključujući i Veliku Britaniju.

Simptom/Nova.rs/Beta

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024