Pored promovisanja nezavisnosti Škotske, nacionalna partija (SNP) je decenijama zagovarala jednostrano uklanjanje britanskog nuklearnog raketnog sistema Trident – iz svoje baze u Faslejnu, u blizini Glazgova.
Zastrašeni ratom i globalnom neizvesnošću, neki u stranci sada žele da to promene.
„Kada se činjenice promene, potrebno je pažljivo razmatranje našeg odgovora“, napisao je Ijan Blekford, bivši lider SNP-a u Vestminsteru poznat po svojoj lojalnosti toj temi, u časopisu Tajmsa početkom marta koji je izazvao široku debatu unutar stranke. „Sada mora postojati koncentracija umova na multilateralni pristup za postizanje nuklearne deeskalacije.
Dok je Blekford naglasio da i dalje podržava eventualno uklanjanje nuklearnog faktora odvraćanja, njegov prelazak sa unilateralizma na multilateralizam je oštro odstupanje od istorijske pozicije SNP-a. To takođe odražava evolutivni pogled stranke na odbranu tokom poslednjih nekoliko decenija, koji je doživeo pomak, od njenog prvobitnog protivljenja samom NATO-u do nedavnog prihvatanja britanskog naoružavanja Ukrajine i povećanja troškova za odbranu. SNP je samo 2012. glasala za podršku članstvu u NATO-u za nezavisnu Škotsku, što je pitanje koje je tada podelilo stranku.
Odbrambena politika rezervisana je za Vestminstersku vladu Ujedinjenog Kraljevstva, pri čemu SNP — koji vodi decentralizovanu škotsku vladu — ne snosi odgovornost za to prema trenutnim strukturama Ujedinjenog Kraljevstva. Ali stranka je dugo zauzela stavove o odbrani i spoljnim poslovima kao signal kako bi nezavisna Škotska mogla da izgleda.
Ako bi stranka promenila svoju politiku, bilo bi efektivno da favorizuje uklanjanje oružja, koje pripada Ujedinjenom Kraljevstvu, samo pod sporazumima koji obavezuju druge nuklearno naoružane države da učine isto – što je još uvek daleko od uporne kampanje stranke za momentalno uklanjanje Tridenta.
Simptom/Politiko