Nedelja, 19. januar 2025.
Simptom... jer to tražite!

UN: Islamska država sve više “raste” u Africi

Foto: Pixabay, ilustracija
Politika Svet 9. avgust 2024. 16:10
Podeli:

VAŠINGTON – Ogromna teritorija koja se proteže od Malija do severne Nigerije mogla bi pasti pod kontrolu Islamske države i njenih filijala, upozorio je Savet bezbednosti najviši zvaničnik UN za borbu protiv terorizma.

 

Džihadistička grupa i njeni ogranci proširili su svoje aktivnosti u nekoliko delova Afrike, kao iu Siriji, Iraku i Avganistanu, izjavio je u četvrtak Vladimir Voronkov, šef Kancelarije UN za borbu protiv terorizma (UNOCT).

Terorističke grupe povezane sa Islamskom državom (IS, ranije ISIS) „proširuju svoje oblasti delovanja“ i pokazuju „otpornost i prilagodljivost“ uprkos kontinuiranim naporima u borbi protiv terorizma, navodi se u saopštenju UNOCT-a.

Ako militantne grupe prošire svoj uticaj u severnim delovima Zapadne Afrike i Sahelu, „ogromna teritorija koja se proteže od severne Nigerije do Malija mogla bi pasti pod njihovu efektivnu kontrolu“, rekao je Voronkov.

Ogranci IS takođe su pojačali svoje aktivnosti u severnom Mozambiku, kao i u istočnom delu Demokratske Republike Kongo, što je dovelo do „dramatičnog povećanja“ terorističkih napada i smrtnih slučajeva civila, dodao je diplomata.

Prema Voronkovu, koji je predsedavao UNOCT-om od 2017. godine, aktivnosti ISIL-Horasan, ogranka ID u Avganistanu, dovode do povećanog nivoa pretnje u Evropi.

IS je nastala od radikalnih islamističkih snaga u Iraku i stekla je međunarodnu istaknutost nakon što je ojačala 2014. Iskoristila je nedostatak bezbednosti u Iraku, kao i previranja u susednoj Siriji, pre nego što se proširila na Afriku.

Navodna uloga Ukrajine u pomaganju teroristima u Africi takođe je bila pod lupom poslednjih nedelja, nakon što su desetine lokalnih vojnika i članova ruske privatne vojne kompanije (PMC) grupe Vagner ubili, kako se izveštava, od strane Tuareških separatističkih pobunjenika i boraca povezanih sa Al- Kaida u zasedi u Maliju.

Portparol ukrajinske vojne obaveštajne službe Andrej Jusov je rekao da su „pobunjenici dobili sve potrebne informacije“.

Kao odgovor, Mali i susedni Niger osudili su Ukrajinu i prekinuli diplomatske veze sa Kijevom. Dve afričke nacije su takođe navodno zatražile od Saveta bezbednosti UN da istraži da li je Ukrajina pružala obaveštajne podatke pobunjenicima Tuarega. Ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova je od tada negiralo bilo kakvu umešanost u incident.

Veruje se da je Vagner grupa, koja se takođe borila u sukobu između Rusije i Ukrajine, bila umešana u nedavne sukobe između malijske vojske i pobunjenika Tuarega u blizini granice sa Alžirom, gde je pružala podršku vladinim trupama.

Simptom/RT

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024