Sudija Karl Nikols, koga je postavio Tramp, saglasio se sa dva udruženja saveznih radnika koji traže pauziranje planova administracije da se zaposleni u Ju-Es-ejdu pošalju na plaćeno odsustvo počevši od petka u ponoć.
Udruženja radnika tvrdila su da Tramp nema ovlašćenja da tako brzo rasformira agenciju staru 60 godina, čiji je rad regulisan zakonima usvojenim u Kongresu.
Nikols, međutim, nije prihvatio drugi zahtev sindikata, da ponovo otvori zgrade Ju-Es-ejda i obnovi finansiranje za grantove i ugovore agencije.
Dva sindikata inostranih službi tužila su saveznu vladu usred pokušaja Trampove administracije da smanji radnu snagu Ju-Es-ejda sa 14.000 na samo 300 zaposlenih u okviru svojih napora da smanji državnu potrošnju.
U tužbi se navodi da Tramp nema ovlašćenja da ugasi agenciju koja svoje utemeljenje ima u zakonodavstvu Kongresa.
“Vladini zvaničnici nisu uspeli da uvide katastrofalne posledice svojih postupaka, kako po američke radnike, živote miliona širom sveta, tako i po nacionalne interese SAD”, dodaje se u tužbi.
Administracija je ranije ove nedelje dala skoro svim zaposlenima u Ju-Es-ejdu koji su poslati u inostranstvo, rok od 30 dana da se vrate u SAD, pri čemu im plaća njihove putne troškove i selidbu.
Od Trampove inauguracije 20. januara, veliko zamrzavanje finansiranja ugasilo je većinu programa Agencije za međunarodni razvoj širom sveta, a skoro svi njeni radnici su poslati na administrativni ili na prinudni odmor.
Simptom/RTS/Tanjug/ABC News