Iako se o njima ne zna mnogo, hrišćanstvo ceni njihove živote i čuva njihovu veru i posvećenost krstu, osećaj koji se prenosi na buduće generacije pod jedinim detaljima „obeglavljeni za Hrista“.
Prema vatikanskoj novinskoj agenciji Fides, monarsi i vlasti Vijetnama potpisali su pedeset tri edikta koji su doveli do smrti i progona hiljada hrišćana, kao i domaćih lokalnih sveštenika.
Kroz vekove je bilo mnogo anonimnih sahranjivanja ovih mučenika. Katolici su sačuvali sećanje i slavili svoju veru, doprinoseći rastu uspešne lokalne Crkve.
Papa Lav KSIII je bio prvi papa koji je beatifikovao ove mučenike: tačno 64 vijetnamska i ukupno 117 mučenika uzdignuto je u svete od početka 20. veka.
Još dvadeset osam je proglašeno blaženim od strane sledećeg pape Pija Ks, a papa Pije KSII proglasio je blaženima još dvadeset i pet u Vijetnamu 1951. godine.
Dekretom izdatom 18. aprila 1986. nastojalo se da se kombinuju procesi kanonizacije 117 mučenika, od kojih Fides kaže da su 96 Vijetnamci: trideset sedam sveštenika, šesnaest katiheta, deset dominikanskih trećoredaca, jedna žena i jedan bogoslovac.
Pored toga, stradalo je deset francuskih i jedanaest španskih misionara, među kojima su sveštenici i biskupi iz Pariskog Društva za inostrane misije i Dominikanskog reda propovednika.
Nekoliko kraljevskih edikta navodi različite načine na koje su mučenički životi oduzeti. Najveći broj smrtnih slučajeva dogodio se odrubljivanjem glava, i to dvojice pomenutih svetitelja, dok se ostatak kretao od mučenja u zatvoru i amputacija do vešanja i spaljivanja na lomačama.
Simptom/M.P.
Vatican news/Francesco Bartolini