Subota, 13. jun 2026.
potražite Simptom...

Višesatna blokada zgrade Tužilaštva u Novom Sadu, intervenisala policija; Reagovalo i Ministarstvo pravde

Foto: printscreen
Politika Srbija 19. novembar 2024. 16:02
Podeli:

BEOGRAD – Poslanici dela opozicije u republičkom i pokrajinskom parlamentu, kao i gradski odbornici, blokirali su više sati zgrade tužilaštva i suda u Novom Sadu. Zahtevali su puštanje političara i aktivista koji su u pritvoru posle protesta zbog urušavanja nadstrešnice, kao i da se procesuiraju odgovorni za tragediju.

Ubrzo nakon blokade koja je počela oko osam sati ispred zgrade Tužilaštva, stigao je veliki broj pripadnika policije u opremi za razbijanje demonstracija.

Povodom blokade, oglasilo se Ministarstvo pravde, koje je navelo da predstavlja najgrublji vid pritiska na pravosudne organe u Srbiji.

Zaposlene i građane sa dokumentima koji dokazuju da imaju zakazano u zgradi suda, policija je propuštala sa desne strane.

U urušavanju nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra stradalo je 14 ljudi, a troje ih je bilo teško povređeno.

Dvadesetčetvorogodišnja Anja Radonjić, koja je bila među povređenima, preminula je pre dva dana u Kliničkom centru Vojvodine i ona je petnaesta žrtva nesreće u Novom Sadu. Zbog njene smrti, od danas je trodnevna žalost u Paraćinu.

U Novom Sadu su 17. novembra održani protesti, kada je blokirana raskrsnica kod Železničke stanice, a prethodni su održani 5. novembra, kada je takođe intervenisala policija.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić 5. novembra, istovremeno, podneo je ostavku.

Zbogobrušavanja nadstrešnice, premijer Miloš Vučević rekao je da se očekuju vesti o novim ostavkama, pozvavši nadležno tužilaštvo da saopšti dokle se stiglo u istrazi.

Istraga o nesreći na železničkoj stanici u Novom Sadu je u toku, a novosadsko Tužilaštvo do sada je saslušalo 71 osobu.

Ministarstvo pravde o blokadi zgrade Tužilaštva u Novom Sadu: Najgrublji vid pritiska na pravosuđe

Blokiranje rada tužilaca i sudija u Novom Sadu je najgrublji vid pritiska na pravosudne organe u Srbiji, saopštilo je Ministarstvo pravde, nakon što su opozicioni poslanici blokirali ulaz u zgradu novosadskog suda i tužilaštva.

Ministarstvo je saopštilo da je u toku je nezabeleženo ometanje pravde i onemogućavanje rada suda i tužilaštva.

“Poslanici i odbornici opozicije ne samo da onemogućavaju rad institucija, nego ugrožavaju i bezbednost tužilaca i sudija koje mora da štiti policija. Nedopustiv je njihov pritisak na rad tužilaca i sudija koji svoj posao obavljaju u skladu sa zakonom, a ne prema naredbama opozicije”, navodi se u saopštenju Ministarstva, koje je objavljeno na Instagramu.

Ističe se, takođe, da tragedija koja se desila u Novom Sadu, koja je odnela 15 života zahteva sveobuhvatnu i temeljnu istragu.

“Bilo kakav uticaj na tok istrage, kao i licitiranje koliko vremena je potrebno da se utvrde odgovorni je pokušaj rušenja integriteta tužilaca i institucija Republike Srbije”, zaključuje Ministarstvo pravde.

Simptom/RTS

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024