Nedelja, 07. jun 2026.
potražite Simptom...

Vučić: Nestašice nafte neće biti

Foto: Instagram buducnostsrbijeav
Ekonomija Srbija 13. oktobar 2025. 19:44
Podeli:

Dok Naftna industrija Srbije (NIS) dočekuje prvu celu nedelju pod američkim sankcijama, stanovništvo Srbije i dalje se pita kako će se one odraziti na njihovu svakodnevnicu i džep.

Ni posle sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa rukovodstvom ruske firme Gaspromnjeft, koja ima najveći udeo u vlasništvu NIS-a, nema informacija o jasnim potezima koje bi mogli da povuku Beograd i ta kompanija.
Vučić uverava da „nestašice nafte i naftnih derivata i bilo kakve energetske krize u Srbiji neće biti”, posle sastanka u ponedeljak sa predsednikom Upravnog odbora „Gaspromnjefta” Aleksandrom Djukovim i zamenikom ruskog ministra energetike Pavelom Sorokinom.

„Zadovoljan sam otvorenošću, konstruktivnošću i iskrenošću. I jedni i drugi smo bili takvi. Naši ruski prijatelji su razumeli našu poruku, mi smo razumeli njihove interese.

„Građani budite mirni, država je tu da se bori za vaše interese”, rekao je u objavi na Instagramu.

 

Odbor direktora NIS-a prethodno nije predložio plan i program na hitnom sastanku u petak.
Vučić je prethodno najavio da će Srbija preduzeti mere zbog sankcija kojima Vašington želi da nanese štetu kompanijama koje omogućavaju finansiranje ruske invazije na Ukrajinu.

„Bili smo fer, ne samo prema ruskoj strani, već i prema evropskoj, kao i međunarodnom pravu.
„Želim da obavestim građane da ćemo preduzimati mere”, rekao je Vučić, prenosi novinska agencija Beta.

Vest o tome da će gasni aranžman sa Rusijom biti produžen do decembra, predsednik Srbije ocenio je kao „razočaravajuću“, te dodao da je do maja trebalo da se sklopi dugoročni angažman.
Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike, rekla je da je zabrinjavajuće što se na hitnoj sednici Odbora direktora NIS-a u petak nije čuo ni plan ni program šta dalje.

Srbija je u pasivnoj poziciji i njeni potezi zavise od toga šta će Rusija ponuditi kao rešenje na sastanku u ponedeljak.

„Tri su opcije – da Rusi kažu da prodaju svoj udeo da pomognu, da prodaju uz uslov da im se to vrati kad prođe kriza i da neće da prodaju, pa da se snalazimo”, kaže ekonomista Božo Drašković za BBC na srpskom.

Rešenje vidi u otkupu dela vlasništva koje ima Gasprom kako bi se zadovoljio zahtev Sjedinjenih Država i evropskih zemalja.

Simptom/BBC

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024