“Predviđeni su ovde kapaciteti od jednog gigavata, naravno instalisane snage, jer nije svaki dan sunčan, ali je procena da ćemo prosečno moći da proizvedemo negde oko 1,6 do 1,8 teravata. To je neverovatno važno za naš sistem, zato što je to taman onoliko struje koliko svake godine uvezemo. I obično uvezemo u trenucima kada je prilično skupa i kada je najtraženija na tržištu Zapadnog Balkana”, rekao je Vučić.
“Prvo, ovo je deo onoga o čemu smo govorili kao o najvažnijem poslu koji moramo da završimo pre 2027. godine. A tiče se energetske sigurnosti, bezbednosti i mogućnosti da imamo struju u godinama koje dolaze. Želim da ljudi znaju da mi godišnje potrošimo stvarnih 30 teravata, ali suštinski potrošimo 34 teravata struje zato što na mreži izgubimo najmanje četiri teravata, samo da to imate u vidu. To je zbog zastarele mreže, neulaganja u vodove, neulaganja u transformatore, neulaganja u stubove, u sve to što nismo radili u prethodnih 60 i 70 godina.
Aleksandar Vučić izjavio je danas, nakon potpisivanja ugovora sa predstavnicima konzorcijuma kompanija Hyundai Engineering i UGT Renewables o izgradnji solarne elektrane, da je to najbrži i najbolji način da Srbija brzo obezbedi potrebne količine struje i pri tome ostvari značajne uštede od 120 miliona evra godišnje.
On je rekao da sada predstoje razgovori oko načina finansiranja projekta i istakao da veruje da uslovi finansiranja mogu da budu dogovoreni do kraja decembra.
Vučić je istakao i da će ta struja pripadati Srbiji
“Može da ide u Evropu, u Belgiju ili negde, može ako mi dozvolimo. Ovo je struja koja pripada ovoj zemlji, koja pripada građanima ove zemlje. I za nas je od presudnog značaja to što ćemo, samo po jednoj računici, za vreme trajanja projekta od 30 godina, moći da uštedimo, po današnjim cenama, negde oko 3,6 milijardi evra, što je 120 miliona evra godišnje. Mi mislimo da će to biti mnogo više, jer će cena struje drastično da skače”, poručio je Vučić.
Vučić se sastao sa konzorcijumom Hyundai Eng-UGT Renewables
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predstavnicima konzorcijuma kompanija Hyundai Engineering i UGT Renewables, sa kojima će biti potpisan Ugovor o realizaciji projekta za izgradnju solarnih elektrana. Nakon sastanka u Predsedništvu biće potpisan ugovor i uslediće izjave za medije.
Potpisivanje ugovora predsednik Vučić je najavio prošle nedelje
“Mi ćemo sledeće nedelje potpisati ugovor sa UGTR. Ja sam o tome razgovarao sve vreme i sa predsednikom Bajdenom. I on je lično govorio koliko je to značajna kompanija i koliko je važno da nastavimo sa ulaganjem u energetiku, jer mi nećemo imati struje ako ne požurimo. Taj projekat bi trebalo da nam donese jedan gigavat novoinstalirane snage kroz solarne panele”, rekao je Vučić
Vlada Srbije usvojila je 10. oktobra Zaključak o projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije u Srbiji, kao projekta od značaja za Srbiju.
Njime je predviđena izgradnja solarnih elektrana na teritorijama opština Negotin, Zaječar, Odžaci, Lebane, Leskovac i Bujanovac.
Projekat obuhvata razvoj, izgradnju, puštanje u pogon, upravljanje i održavanje ovih elektroenergetskih postrojenja tokom dve godine nakon izgradnje.
Iz vlade su naveli da će se solarne elektrane sastojati od fotonaponskih panela, nosača solarnih panela sa sistemima za praćenje kretanja sunca, tzv. trakeri, baterijskih sistema za skladištenje električne energije, kao i pripadajuće niskonaponske, srednjenaponske i visokonaponske opreme.
Ovim projektom, kako je navedeno u saopštenju Vlade Srbije, ostvaruju se ciljevi energetske tranzicije i ispunjavaju međunarodne obaveze, a biće eliminisana potreba za uvozom električne energije i osigurano dugoročno snabdevanje potrošača po ekonomski pristupačnim cenama.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i podsekretar Sjedinjenih Američkih Država za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoze Fernandez potpisali su u septembru u Vašingtonu Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike između Srbije i SAD. Đurić je, kako je navedeno u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova, rekao da će sporazum olakšati zelenu tranziciju u Srbiji i da je njegovim zaključivanjem Srbija napravila značajan iskorak ka osiguranju energetske bezbednosti.
Simptom/RTV