Zamenica kanadskog premijera i ministarka finansija podnela je ostavku usred rastućih tenzija sa premijerom Džastinom Trudoom, zbog ozbiljne pretnje koju predstavlja ekonomski nacionalizam Donalda Trampa „Amerika na prvom mestu“.
Kristija Frilend podnela je ostavku danas, samo nekoliko sati pre nego što je trebalo da objavi prvi ekonomski plan zemlje uoči promene administracije u Vašingtonu.
Taj potez je zaprepastio zemlju, ostavio Trudoa bez ključnog saveznika u kabinetu – i podstakao nove sumnje u njegov politički opstanak. Politički posmatrači su pomno čitali pismo o ostavci Frilendove, koja je ranije bila ministar spoljnih poslova i nekada novinarka – i smatrala se spremnom zamenom za Trudoa, koji se suočava sa sve većim pritiskom da podnese ostavku.
Odnosi između Kanade i SAD narušeni su prošlomesečnim Trampovim obećanjem da će uvesti namet od 25 odsto na svu kanadsku robu i usluge
„Proteklih nekoliko nedelja, ti i ja smo se našli u raskoraku oko najboljeg puta napred za Kanadu“, rekla je Frilandova u pismu koje je poslala premijeru koje je objavljeno na platformama društvenih medija.
„Naša zemlja se danas suočava sa ozbiljnim izazovom. Dolazeća administracija u Sjedinjenim Državama vodi politiku agresivnog ekonomskog nacionalizma, uključujući pretnju carinama od 25 odsto“, navodi ona.
„Tu pretnju moramo shvatiti izuzetno ozbiljno“, nastavlja ona.
Friland dalje ističe da Kanada treba da održi svoj „fiskalni prah suvim“ kako bi imala rezerve za „nadolazeći tarifni rat“.
“Uvek je izgledala kao prilično lojalan član kabineta“, rekao je jednom Trudo.
„[Ostavka] je prilično iznenađujuća i prilično važna. Ovo se ne viđa često u kanadskoj politici“, rekao je on.
Činilo se da je ostavka zatekla i druge vladine zvaničnike:
„Ova vest me je jako pogodila i zadržaću dalje komentare dok ne budem imala vremena da ih obradim“, rekla je ministarka saobraćaja Anita Anand.
Friland i Trudo su se navodno razišli oko predloga za privremene poreske olakšice i druge mere potrošnje, koje su imale za cilj da ojačaju političku podršku, ali su rizikovale da primoraju Frilandovu da propusti svoje ciljeve potrošnje.
Pismo dolazi usred stalne neizvesnosti u Kanadi oko potencijalnog uticaja američkih carina, za koje je Tramp rekao da će biti nametnute Kanadi, Meksiku i Kini, osim ako ne preduzmu mere protiv krijumčarenja droge i ljudi.
Trudo je održao niz sastanaka sa regionalnim premijerima i političkim rivalima u pokušaju da održi jedinstven front, ali je optužen da nije predvideo Trampove protekcionističke impulse.
Friland je u petak na konferenciji za novinare rekao da je Trampovo predsedništvo aktivno imalo za cilj da stvori ekonomsku neizvesnost za druge nacije kako bi sprečilo ulaganja „bilo gde osim u Sjedinjenim Državama.
U svom pismu ostavke, ona je rekla:
„Neizbežno, naše vreme u vladi će doći do kraja. Ali način na koji se nosimo sa pretnjom sa kojom se naša zemlja trenutno suočava odrediće nas za jednu generaciju, a možda i duže.
Simptom/TheGuardian