Obeležavaju se 32 godine od zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču.
Sinoć su fotografije 600 ubijenih i poginulih Srba, većinom civila iz bratunačke i srebreničke opštine, postavljene pored puta od Bratunca prema Srebrenici, kao svedočanstva počinjenih zločina nad srpskim civilima na tom području.
Postavljanje fotografija organizovali su članovi organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih srpskih civila iz ove dve opštine.
Patrijarh srpski Porfirije služi u Bratuncu svetu liturgiju i pomen Srbima postradalim pre 32 godine u Birču i Srednjem Podrinju.
Kako je navedeno u saopštenju Srpske pravoslavne crkve, Blječevo, Gniona, Osmače, Potočari, Karno, Vijogor, Osredak, Čumavičje, Zalazje, Ratkovići, Brežani, Zagoni, Krnjiči, Sase, Zalazje, Magašiće, Ježeštica, Podravanje, Fakovići, Boljevići, Bjelovac, Sikirić, Kravica, Metaljka, Rupovo brdo, Bracan, Vandžići, Donja i Gornja Kamenica, Glođansko brdo, Kozjak, Maskalića potok, Široki put i Trešnjica samo su deo liste stratišta na području Srednjeg Podrinja i Birča na kojima su pre više od tri decenije na najsvirepiji način pobijene hiljade nedužnih pravoslavnih Srba.
Sećajući se mučenika nevino postradalih na pragovima svojih kuća, narod iz svih srpskih krajeva tradicionalno se okuplja na crkveno-narodnom saboru pod nazivom “Da se ne zaboravi” ispred bratunačkog hrama Uspenja Presvete Bogorodice, gde će i ove godine patrijarh Porfirije služiti svetu liturgiju i pomen postradalim Srbima, ističe SPC.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević prisustvovaće obeležavanju 32. godine od stradanja Srba u srednjem Podrinju i Birču – u Bratuncu.
Vučević će u Bratunačkom hramu prisustvovati Svetoj arhijerejskoj liturgiji koju će služiti patrijarh Porfirije, a zatim i litiji od hrama Uspenija Presvete Bogorodice do groblja u Bratuncu.
Vučević će nakon toga položiti vence na vojničkom groblju na Spomen krstu i obratiti se građanima.
Bojan Arbutina: Nećemo zaboraviti zločine koji su počinjeni nad našim narodom
Vršilac dužnosti direktora Muzeja žrtava genocida Bojan Arbutina rekao je za RTS da kada razmišljamo o tome koliko je naše znanje o tragičnim događajima iz 1999. godine i o događajima i ratnim strahotama koje su zadesile naš narod u ratovima za jugoslovensko nasleđe – možemo da vidimo da naše znanje nije dovoljno.
Arbutnina kaže da nas to dovodi do pitanja zašto je to tako. “Zašto mi kao pojedinci i kao kolektiv, društvo i narod, ne znamo više o tim događajima s kraja 20. veka. Svi smo mi bili ili učesnici ili svedoci tih događaja i oni su nas oblikovali – oblikovali su naše živote”, dodaje on.
“U poslednjih nekoliko godina i kao država i kao društvo više pažnje posvećujemo našim žrtvama iz 90-tih jer smo narod koji je pretrpeo i ratne zločine, zločine protiv čovečnosti, i bombardovanja, etnička čišćenja, terorističke akcije”, rekao je Arbutina.
Dok su drugi narodi u okruženju već od kraja ratova za jugoslovensko nasleđe 1995. i 1996. poklanjali veliku pažnju čuvanju sećanja na njihove žrtve, mi se sa zakašnjenjem, setimo žrtava, napomenuo je Arbutina.
“Jer kada govorimo o žrtvama – govorimo najpre o civilima kada su stradali, koji su najnedužni, deci, ženama”, kaže vršilac dužnosti direktora Muzeja žrtava genocida.
Na današnji dan kada se služi parastos mi se sećamo svih tih ljudi koji su likvidirani na najbrutalniji način u raznim selima opštine Bratunac, Srebrenica, koji su ubijani na naše najveće pravoslavne praznike i koji do dan-danas nisu dobili pravdu koju zaslužuju, za te zločine do sada niko nije odgovarao iako su poznati počinioci, podvukao je Arbutina.
“Mi smo tu kao narod i pojedinci da očuvamo sećanje i zato je bitno što se u Bratuncu služi parastos. Time se šalje impuls da mi kao narod i država nećemo zaboraviti brojne zločine koji su počinjeni nad našim narodom tokom čitavog 20. veka”, zaključio je Arbutina.
RTS