Studenti iz Leskovca krenuli peške ka Bošnjacu
Studenti Tehnološkog fakulteta u Leskovcu uz podršku srednjoškolaca i građana krenuli su peške ka Bošnjacu, najvećem selu u opštini Lebane, udaljenom od Leskovca 12 kilometara.
Cilj je da u selo, na pola puta između Leskovca i Lebana, stignu u 16 sati.
U isto vreme ka Bošnjacu su krenuli i srednjoškolci iz Lebana.
Nakon petnaestominutne tišine, svih učesnika velikog skupa, bučnom šetnjom iz centra Bošnjaca krenuće ka nekoliko lebanskih sela da bi, kako kažu, probudili i ohrabrili mlade na selu, koji žele promene, da im se pridruže.
Studenti iz Sopota stigli u Mladenovac
Studenti iz Beograda i Novog Sada koju su prenoćili u Sopotu stigli su u Mladenovac, na putu ka Kragujevcu.
Studenti iz Aleksinca krenuli ka Ćićevcu
Studenti koji su se juče ujutru iz Niša uputili ka Kragujevcu, nakon prespavane noći u Aleksincu nastavili je danas put preko Bobišta, Čičine i Vukašinovca i Ražnja. Trenutno se nalaze u okolini sela Mađare.
Skup ispred Školske uprave na Bulevaru Mihajla Pupina u Novom Sadu
Studenti, prosvetari, roditelji, đaci, članovi mreže Slobodan univerzitet i predstavnici IT sektora, okupili su se ispred Školske uprave na Bulevaru Mihajla Pupina u Novom Sadu.
Prethodno su sa nekoliko lokacija u gradu organizovani skupovi, kako bi se zajedno sreli na ovoj lokaciji.
Organizatori skupa su profesori neformalne mreže Slobodan univerzitet.
Zatim su okupljeni, tačno u 11.52, odali poštu nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici.
Protestna šetnja do Palate Srbija
Studenti tehničkih fakulteta i članovi IT zajednice u blokadi krenuli su u protestnu šetnju prema Palati Srbija.
Ići će Bulevarom kralja Aleksandra, pored Skupštine Srbije, preko Trga Nikole Pašića, Terazija, Prizrenskom i Brankovom ulicom do Brankovog mosta i Bulevara Mihajla Pupina.
Nose transparente “Ne plašimo se zmija, plašimo se sistema”, “404 error”, “Neka Pravda kao voda teče i pravednost kao potok nepresušni” i prave buku pištaljkama i trubama.
Studenti iz Aleksinca krenuli ka Kragujevcu
Niški studenti, na put dug 150 kilometara, u okviru akcije “Ništa nije daleko za pravdu”, sinoć su stigli u Aleksinac gde su prespavali u sportskoj hali i jutros su krenuli dalje ka Kragujevcu.
Biciklisti iz Novog Sada krenuli ka Kragujevcu
Deo studenata Univerziteta u Novom Sadu i građani okupili su se kod zgrade Fakulteta tehničkih nauka u studentskom gradu.
Oni su nešto pre devet časova krenuli biciklima za Beograd. Prema sadašnjem planu, tamo će odmoriti, a zatim sutradan krenuti put Kragujevca, gde će se sa ostalim studentima pridružiti na velikom protestu na Sretenje.
Studenti iz Sopota peške krenuli ka Kragujevcu
Nakon noći, koju su proveli na nekoliko lokacija, među kojima je bio i privatni smeštaj kod žitelja Sopota, studenti su se okupili u centru tog mesta. Danas je drugi dan šetnje do Aranđelovca, koja je duga oko 40 kilometara. Oni su iz Sopota krenuli nešto pre devet časova.
Zahlađenje ne utiče na raspoloženje studenata. Pojedini, uprkos žuljevima, krenuli su u šetnju ka Aranđelovcu.
Tu je planirano noćenje, a potom nastavljaju put Kragujevca, gde će se sresti i sa kolegama sa drugih univerziteta.
Uoči državnog praznika Sretenja, studenti iz Beograda, kojima su se pridružili i Novosađani, kao studenti iz Niša Kraljeva, Čačka i Novog Pazara krenuli su peške ka Kragujevcu. Plan je da u Kragujevac svi zajedno stignu u petak, uoči Sretenjskog protestnog skupa.
Novosadski studenti u blokadi su prethodno 10. februara, posle petnaestominutnog pomena ispred Železničke stanice krenuli u štafetno trčanje do Beograda sa Ustavom Srbije. Beogradske kolege su ih uveče dočekale ispred Filozofskog fakulteta, uz crveni tepih, aplauze i vatromet.
Povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dve osobe teško povređene, studenti su u nedelju 9. februara sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kragujevački studenti su istog dana krenuli na štafetni maraton do Hrama Svetog Save u Beogradu da bi uručili pozivnice svim fakultetima u Srbiji za protest koji će, kako su najavili na društvenim mrežama, biti održan 15. februara u Kragujevcu. Na sto dana od tragedije i niški studenti su organizovali jedanaestočasovnu blokadu naplatne rampe “Niš sever” na ulazu u grad pod sloganom “Došlo je na naplat(n)u”.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici 1. i 2. februara organizovana je studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati. Nekoliko dana pre, istim povodom studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu, studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija SNS-a u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tukli studente palicama i pesnicama.
Studentkinja koja je tada teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Maturanti novosadske Gimnazije “Jovan Jovanović Zmaj” obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora. Veći deo kolektiva nastavnika škole, ali i članova sindikata Gimnazije, kao i roditelji učenika koji ih podržavaju, zahtevaju smenu direktora.
Početkom februara studentske zahteve podržali su i penzioneri.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Skupovi podrške studentima koji skoro tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se u regionu, ali i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.
Simptom/RTS