S tim u vezi, ona mere koje je predsednik Vučić predložio na konferenciji u Palati “Srbija” pre dva dana, a povodom krize na severu KiM, vidi kao “nastavak priznanja kosovske državnosti budući da će srpski policajci, sudije i tužioci biti stavljeni u situaciju da prihvate kosovske institucije”, dok, upitana koliko je Priština u ovom trenutku zainteresovana za taj vid stabilizacije situacije na terenu, navodi da je “potpuno nerealno” očekivati da se plan predsednika Srbije za “status quo ante” sprovede.
“Vučić će dalje ‘stabilizovati’ situaciju zahtevima da se srpski predstavnici uključe u kosovske institucije, uz napore da to bude pod okriljem Zajednice srpskih opština, koja će i ako bude formirana biti samo ‘mrtvo slovo na papiru’, zato što Srbija nema instrumente delovanja na prištinske institucije niti se međunarodni faktor želi snažnije založiti za jačanje nečega što bi moglo podsećati na Republiku Srpsku u Bosni i Hercegovini”, napominje naša sagovornica, koja takođe smatra da će priznanja tzv. Kosova “biti nepovratna budući da vidimo da su i u tom pravcu napori napušteni”.
Govoreći u pojedinostima o predloženim merama državnog rukovodstva, ona smatra da je sve pomenuto – raspisivanje slobodnih izbora, primena člana 9 Briselskog sporazuma i povratak Srba u Regionalni direktorat KP Sever, kao i povratak srpskih sudija i tužilaca, već predviđeno da bude realizovano u okviru kosovskog sistema.

Kosovska Mitrovica/Facebook Account
Takođe, dodaje da će nesmetano odvijanje platnog prometa i poštanskih usluga takođe biti uspostavljeno u okviru kosovskih institucija, a da se Srbi mogu jedino nadati oslobađanju političkih zatvorenika.
“Potpuno je apsurdno da se tek sada uvode mere zabrane otkupa nepokretne imovine Srba, kad je proces iseljavanja Srba sa Kosmeta gotovo na samom kraju, a to iseljavanje je u najboljem slučaju pratila prodaja imovine, a u najgorem proterivanje uz otimanje sve njihove imovine. Na konstruktivnom učešću predsednika Vučića u pregovorima sa Prištinom zasniva se dosta podrške međunarodne zajednice njegovom ‘režimu'”, ocenjuje Kostić Šulejićeva.
Ona dalje navodi da se tzv. Policija Kosova takođe neće povući sa severa Pokrajine jer opravdanje zbog koga su oni tamo jeste stvaranje od Kosova pravne države i sprečavanje kriminala, što međunarodni akteri takođe podržavaju, dok, kako kaže, “Srbija i Vučićev režim nisu učinili mnogo da ih razuvere u suprotno”.

Kosovska Mitrovica/Facebook Account
Za nju je takođe potpuno nejasno o kojim institucijama mere rukovodstva govore kada pominju “otpornost srpskih institucija na KiM” jer, ističe, “one više i ne postoje, a sam srpski ‘režim’ ih je razmontirao”.
“Vučićev ‘režim’ u stvari pominje uspostavljanje Pisarnice za ostvarivanje prava Srba u Ribariću i Rudnici, mestima koja su oba sa druge strane administrativne linije, ne one kosovsko-metohijske, tako da se ne može govoriti o ostvarivanju prava Srba i srpskim institucijama na KiM. Posebno tužilaštvo čije se formiranje najavljuje takođe neće imati nikakvu jurisdikciju na KiM, te je nejasno gde će se ta lica hapsiti ili im se suditi”, zaključuje Marina Kostić Šulejić i poentira:
“Potpuno je apsurdno poređenje sa periodom Drugog svetskog rata i ‘neprijateljskom okupacijom’ budući da bi ova vlast u takvom poređenju bila ta koja bi morala da poništi sopstvene akte i dogovore sa prištinskim vlastima od 2012. godine počevši od Briselskog sporazuma. Sve je to jedna velika manipulacija srpskog naroda koja pokriva nestanak svakog vida srpske državnosti i naroda sa KiM.”
Simptom/M. M.