Subota, 06. jun 2026.
potražite Simptom...

Albanija otvara još jedan klaster u pristupnim pregovorima sa EU

Foto: Edi Rama/Facebook Account
Politika Svet 12. septembar 2025. 16:14
Podeli:

TIRANA/BEOGRAD – Albanija će na šestoj konferenciji o pristupanju EU 16. septembra otvoriti Klaster 4, saopštio je danas Savet EU.Klaster 4 – zelena agenda i održivo povezivanje, uključuje poglavlja 14 (transportna politika), 15 (energetika), 21 (transevropske mreže) i 27 (životna sredina i klimatske promene).

Albanija je od oktobra 2024. do maja ove godine otvorila četiri klastera – 1 (osnove), 2 (unutrašnje tržište), 3 (konkurentnost i inkluzivan rast) i 6 (spoljna politika).

Time je za samo osam meseci otvorila 27 pregovaračkih poglavlja.

Jedini klaster koji je ostao neotvoren je Klaster 5, koji se odnosi na resurse, poljoprivredu i koheziju.

Za članstvo u EU Albanija se prijavila 2009, status kandidata dobila je 2014, a prva međuvladina konferencija Evropske unije i Albanije održana je 2022.

Simptom/Danas/Beta

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024