“Ovo nije borba nekog pojedinca, stranke, udruženja ili lokalne zajednice. Ovo je borba svih nas i momenat kada moramo da ustanemo i jasno poručimo da nećemo dozvoliti da postanemo stranci u sopstvenoj zemlji”, ističe Aleksić, upitan da li je nedavni skup u Loznici, inače vrlo posećen, ukazao na dobar put u kome opozicione ličnosti i stranke staju iza autentičnih ekoloških aktivista iz Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) i podržavaju ih ili je neophodno veće prisustvo opozicionih aktera u organizaciji.
“Ne mislim da jedno isključuje drugo”, dodaje on.
Mišljenja je i da je za ovu borbu nesumnjivo neophodno zajedništvo svih te ističe da će “kad god bude bilo potrebno prvi biti na ulici sa meštanima najugroženijih mesta koji se bore za svoju zemlju”.
“Na Glavnom odboru usvojili smo deklaraciju o zabrani iskopavanja litijuma i bora. Ta deklaracija je ujedno i poziv svim građanima, udruženjima, pokretima, naučnicima, istraživačima i političkim strankama da nam se u tome pridruže”, naglašava Aleksić.
Upitan da proceni mogućnost za održavanje vanrednih izbora pre zakonskog roka (2027), koji kao redovan termin vide i najviši državni zvaničnici, odgovara “teško je reći” i dodaje da se “ova vlast izborima služi u manipulativne svrhe, raspisujući ih kada to njima odgovara, čime se skoro potpuno obesmišljava demokratska tekovina izbornog prava”.
“Iskustvo nam je pokazalo da njima ne treba verovati ma šta god govorili. Ono što je sigurno to je da ćemo mi svakog dana raditi pripremajući se za naredne izbore kako bismo ih dočekali spremni kad god oni budu bili”, uverava lider NPS-a.
Kako su na poslednjim lokalnim izborima 2. juna na površinu isplivale tenzije među opozicionim subjektima izaći na izbore ili ne, što je u krajnjoj meri koštalo samu opoziciju boljeg rezultata, pre svega u centralnim beogradskim opštinama (podsetimo, niška gradska opština Medijana je prva opoziciona opština istrgnuta od vlasti SNS-a; u Nišu na nivou grada i dalje traje pravna borba za rezultate, dok je i u Čačku situacija neizvesna), Aleksić je mišljenja da je za “sređivanje stanja” u opoziciji najvažnije graditi stranačku insfrastrukturu i jačati sopstvene kapacitete.
“Najvažnija lekcija sa poslednjih izbora je da je ovu ‘uzurpatorsku vlast’ moguće pobediti čak i u ovakvim neravnopravnim uslovima. Niko ne treba da ima dilemu – autokrata nam neće sam dati potpuno slobodne izbore, pre će se odreći dela teritorije naše zemlje. Ali to nije razlog da odustanemo i da naše gradove i našu zemlju predamo bez borbe, naprotiv, za to moramo da se izborimo”, smatra Aleksić, koji napominje i kako je sasvim jasno da je građanima “dosta praznih političkih priča”.
Po njegovim rečima, ljudi žele kandidate kojima mogu da veruju i koji su uradili nešto dobro u svojim zajednicama dok je, kaže, sa druge strane nemoguće očekivati dobar rezultat ako nemate razvijenu stranačku infrastrukturu.
“Samo na taj način moguće je sprovesti kampanju do kraja, a onda i kontrolu samih izbora. Ponosan sam na to što Narodni pokret Srbije ima veliki potencijal da ponudi oboje već na sledećim izborima. Mi već sada imamo najrazvijeniju stranačku infrastrukturu od svih stranaka opozicije, iako smo stranku osnovali tek pre deset meseci. Sada imamo 12 poslanika u Narodnoj skupštini, pet poslanika u Skupštini Vojvodine i 262 odbornika u 102 grada i opštine širom Srbije, a povereništva i odbore u 146 opština i gradova. I nastavićemo na tome da radimo svakog dana da sledeće izbore dočekamo spremni i sa odborom u svakom, pa i najmanjem, mestu u Srbiji”, zaključuje sagovornik portala.
Simptom/M. M.