Godišnji odmor izazovan je period za preduzetnike, naročito one koji rade sami i nisu okruženi sa mnogo saradnika.
Sve češće se u velikim gradovima, tokom letnjih meseci, može videti obaveštenje da neki ugostiteljski objekat ne radi zbog kolektivnog godišnjeg odmora. Razlozi se uglavnom kriju u nedostatku radne snage.
U sektoru ugostiteljstva to je naročito uočljivo, ali i među onima koji se bave drugim delatnostima vlasnik je ujedno i jedini zaposleni pa nema kome da delegira posao. Zato se dešava da neki od njih budu primorani da rade sa odmora i nemaju luksuz da se isključe.
Forbes Srbija pitao je preduzetnike iz različitih branši kako su se ovog leta organizovali kad je reč o odmoru. Mogu li da se potpuno isključe i odmore a da istovremeno posao ne trpi? Ima li među njima i onih koji ne idu na odmor da posao ne bi stao?
Da li je balans moguć kada si sam svoj gazda?
Katarina Šonjić Vujić, osnivač Empple zajednice i Employer Branding Strategist kaže da kada ode na odmor deo posla koji zavisi od nje ipak mora da stane.
„Na primer, direktne aktivnosti sa klijentima su nešto što, nažalost, u ovoj fazi, ne mogu da delegiram. Klijente unapred obavestim o svom odmoru i zajedno se organizujemo da posao ne bi trpeo, dok ja nisam tu. To podrazumeva da se neke stvari urade unapred, kako bi sve teklo po planu“, priča za Forbes Srbija Katarina.
Ističe da je leto period kada inače nastoji da bude što više u prirodi.
Zahvaljujući prirodi njenog posla uspeva da se organizuje da radi pored mora i bude nekoliko dana potpuno isključena, a nekoliko dana onlajn za saradnike, hitna pitanja ili procese koji ne mogu da stanu.
U zimskom periodu praktikuje „pravi“ odmor na kome je u potpunosti isključena. Tu kako kaže, ne pravi kompromise, jer joj je neophodno da se odmori i mentalno pripremi za planiranje naredne godine.
Zavisi od delatnosti i perioda
Za odmor koristi 20 radnih dana godišnje, zimi se više odmara jer je poslovni tempo poslu sporiji, dok leti radi više.
Kaže i da zbog specifičnosti posla postoje periodi kada nikako ne može da odmori. To su, najčešće, septembar i oktobar.
Ima i onih koji upravo zbog toga nekada i ne odu na odmor.
Balans je nedostižan
Imala je Katarina iskustva sa deficitom odmora i posledicama toga. Dešavali su joj se kako priča, nedostatak pažnje i učestalije greške, nedostatak inspiracije i manjak kreativnog rada, smanjena produktivnost i odsutnost…
Zato svima savetuje da pronađu balans između privatnog i poslovnog i vreme za odmor.
„Najteže je učiti iz ličnog primera, zbog čega svima preporučujem da prioritizuju svoj odmor. Razumem da je važno da budemo tu kada imamo svoj biznis, i ovu činjenicu ne treba da posmatramo iz pozicije žrtve, već da nam ovo sve bude izazov i da pronađemo najbolje rešenje da imamo izbalansiranu godinu, koliko god je to moguće“, kaže Katarina.
Maša Vlahović koja sa majkom vodi porodičnu kompaniju, edukativni centar specijalizovan za razvoj organizacija i pojedinaca kaže da joj se čini da je balans u preduzetničkim vodama nedostižan.
„Za nekoga je balans mogućnost da u 17 sati isključi kompjuter i ne nosi posao kući. Za nekoga je balans da ga kolege sa posla ne zovu van radnog vremena. Za nekoga je balans to da postoji fleksibilnost radnog mesta i vremena. A za druge, balans je mogućnost da svoj um utišaju. Da zaustave tok ideja, nezavršenih zadataka…. I za nekoga poput mene, a verujem i za svakog preduzetnika, ovakav balans je nedostižan“, kaže Maša.
Nije smak sveta ne odgovoriti odmah na mejl
Navodi da iako imaju ranije definisane periode za odmor i putovanja, desi se da ga nekada ne iskoriste u “standardnom” okviru.
To u praksi znači da, dok si na odmoru, ipak pratiš elektronsku poštu i odgovaraš na mejlove klijentima i saradnicima.
„Mi idemo na odmor, putujemo i uživamo, ali nosimo laptopove i telefone, i dešava nam se da se dok smo na plaži pogledamo i kažemo “Hajde da malo brainstormujemo”. I ako ne odgovorimo na neki mejl u dan ili dva od prijema, znamo da nije smak sveta“, kaže Maša.
Baš kao i Katarina, i ona kaže da klijente obavesti da će koristiti godišnji odmor. Jedan od načina je automatski odgovor mejlom.
„Uzela sam preko potreban odmor kako bih se malo odmorila, uhvatila malo sunca, odgledala neku seriju na Netfliksu ili jednostavno ne radila ništa, barem dok me to drži. Ali, da, čitaću mejlove iako ću možda malo sporije odgovarati na njih. Vraćam se u kancelariju 18. avgusta kada ću biti spremna za nove izazove i avanture. Do tada slobodno piši našem timu na mejl, a ako je nešto hitno kontaktiraj me i pozovi na telefon. Srećna sezona odmora!“, ovako je glasila Mašina automatska reply poruka na mejlu ovog leta.
Odmaranje se mora nadomestiti
Onima koji su baš sami u poslu nije lako da se organizuju za odmor tako da posao ne trpi, a oni ne budu na gubitku.
O tome svedoči vlasnica frizerskog salona „Tanja“. Ona koristi godišnji odmor samo u letnjim mesecima.
To podrazumeva da njen salon ne radi tri nedelje, krajem jula i početkom avgusta jer tad ima manje posla.
Osim što je vlasnik ona je i jedini zaposleni.
Odmor je neophodan
Dan pre polaska na odmor na vratima istakne da neće raditi to vreme. Mušterijama unapred to najavi kako bi se organizovali oko usluga koje su im potrebne i zakazali blagovremeno svoje termine.
Takođe, pre i posle odmora prilično „zgusne“ svoj raspored i radi nešto jačim tempom da bi nadomestila to što neće raditi tih nedelja.
„Ja do 15. u mesecu moram da zaradim za poreze i dopinose, troškove zakupnine prostora, komunalne dažbine, zatim za fakture za utrošeni materijal, licencu za fiskalnu kasu. Praktično tri nedelje radim da zaradim za te troškove, a samo jednu za sebe i svoju zaradu. Zato radim šest dana nedeljno, i subotom, kao i za praznike, osim za Prvi maj“, kaže Tanja za Forbes Srbija.