Bokan je, gostujući na KTV iz Zrenjanina u programu “Bez ustručavanja”, naveo da iskušenja srpskog naroda zapadno od Drine, u Republici Srpskoj, prete da ugroze njegove vitalne interese i sami opstanak srpskog entiteta u Bosni i Hercegovini.
“Svesrpski sabor je jedan čojstveni i viteški potez u kom stariji brat, jači i veći, i sa boljim “oklopom”, staje uz svog mlađeg brata, koji takav zaštitni oklop nema i poručuje neprijateljima da ga neće ostaviti bez pomoći i podrške. Taj odnos prema Banjaluci, Republici Srpskoj, Miloradu Dodiku, kao i svim iskušenjima koja u narednom periodu njih čekaju, to je, između redova, onaj neizgovoreni, a zapravo glavni motiv okupljanja baš 8. juna”, rekao je Bokan i dodao da se datum održavanja skupa dvaput pomerao “prateći pomeranje Rezolucije o Srebrenici”, što, prema njegovom gledištu, svedoči da postoji i konkretan kontekst.
Upravo taj konkretan motiv za skup, kaže Bokan, jeste “pokušaj rasplamsavanja balkanske mržnje i sukoba, kao i obnavljanje “srbofobije” kroz vrstu politikantske upotrebe Rezolucije o navodnom genocidu u Srebrenici”, usvojene u Generalnoj skupštini UN, sa direktnim usmerenjem na Banjaluku i položaj Republike Srpske.
“Gledano iz toga ugla, Sabor je zaštita i podrška. I to je najlepša i najvažnija dimenzija Sabora, na kome Beograd nije glavni već je Beograd spreman da zaštiti one koji ne mogu sami sebe da zaštite”, izrekao je Bokan uz napomenu da je na delu “ponovno procenjivanje Dejtonskog procesa i sudbine vezano za Srebrenicu tj. odnosa krivice pojedinih naroda i armija na tlu BiH” (za vreme građanskog rata 1992–1995).
“Sem folklora, priče o zaštiti ćirilice, kulturnoj politici, izgradnji mesta gde će se obeležavati stradanje Srba u Jasenovcu tokom II svetskog rata, i u Beogradu i u Donjoj Gradini itd., što je sve ipak u drugom planu, stoji to da je u prvom planu, po meni, podrška Republici Srpskoj i kao vrhunac svega, proslavljanje istog Dana državnosti – Sretenja, 15. februara, što nažalost mnogi ne razumeju”, zaključio je Bokan.
Simptom/M. M.