Komplikovana, ali za Evropu važna regija, jedna je od poruka iz Berlina uoči sastanka lidera Zapadnog Balkana na desetogodišnjicu inicijative Berlinski proces. Dodatni izazov su problemi na relaciji Beograd-Priština i to je jedan od razloga što premijer, kako kaže, na put ide s oprezom.
“Plašim se da ćete videti u ponedeljak neku novu provokaciju Prištine. Jer su me ljudi koji su veterani tih formata i događaja, govorim o Berlinskoj inicijativi, upozorili da svaki put kada je bio sastanak na tom plenarnom nivou se nešto desilo loše po nas na KiM od strane Prištine. Nadam se da toga neće biti, ali imam zebnju da će Kurti uraditi nešto to jutro”, rekao je Miloš Vučević za RTV.
Berlinski proces pokrenula je 2014. Angela Merkel kako bi se region kroz ekonomsku saradnju pripremio za članstvo u Uniji. Dok ga jedni smatraju najvećim nasleđem nekadašnje nemačke kancelarke na Zapadnom Balkanu, drugi osporavaju rezultate procesa. Docent FPN Stefan Surlić kao najvažniji uspeh ističe trgovinsku saradnju.
“Ali i nešto što se često stavlja po strani, na primer regionalna kancelarija za mlade, susreti civilnog sruštva, konekcije u akademskoj mreži, sama ideja komunikacije i saradnje Zapadnog Balkana”, rekao je Surlić.,
Cilj Berlinskog procesa formiranje zajedničkog tržišta
Iako je Merkel govorila da je Berlinski proces nezamenljiv, Otvoreni Balkan godinama ga je potiskivao zbog rezultata koji su bili opipljivi građanima. Ni privreda ne duguje Berlinskom procesu koliko mnogo starijem sporazumu CEFTA, ocenjuju stručnjaci. Za 10 godina trgovina u regionu uvećana je 146 odsto, a Srbija sa svim regionalnim privredama ostvaruje suficit.
“CEFTA je pre svega sporazum o slobodnoj trgovini i ima svoja ograničenja. Ono što je cilj inicijative Berlinski proces jeste formiranje zajedničkog tržišta, to je viši stepen ekonomske integracije. Ono što je ideja te inicijative i kreiranja zajedničkog tržišta jeste da se kroz tu integraciju prikačimo na Evropsku uniju i Evropski ekonomski prostor koji čine EU i EFTA koji okuplja zemlje poput Švajcarske, Norveške”, rekao je Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.
Da li je došao trenutak za rebrendiranje
CEFTA će biti jedna od glavnih tema skupa u Berlinu, kako zbog novih ugovora, tako i zbog činjenice da je Priština posle godinu i po ukinula zabranu plasmana srpske robe, i to nakon pretnje da bi mogla da bude isključena iz sporazuma. Nemačka ima ambiciju da i Berlinski proces predstavi kao uspešan mehanizam, kažu stručnjaci, uz ocenu da je došao trenutak za rebrendiranje.
“Sada se situacija promenila, imamo jedan novi geopolitički momenat da je Berlinski proces umesto čekaonice postao brza traka ka EU i stoga ako išta možemo predstaviti kao doprinos Berlinksi proces je novi zamajac i ideja da se mora kreirati zajedničko tržište Zapadnog Balkana, vidimo da je akcenat je na privredi, na energentima i da je to glavna poveznica koja želi da se napravi između Zapadnog Balkana i EU a u cilju bržeg učlanjenja u EU”, istakao je Surlić.
Uz predstavnike Unije, na samitu u Berlinu biće i predstavnici međunarodnih finansijskih institucija i civilnog društva.
Simptom/RTS